В Києві презентували звіт «ГУМАНІТАРНИЙ ДОСТУП У СХІДНІЙ УКРАЇНІ: ОГЛЯД СИТУАЦІЇ». Його було створено на основі результатів моніторингу, який проводився БФ «Право на захист» в рамках проекту «Надання багатогалузевої гуманітарної допомоги постраждалому від конфлікту населенню Східної України», що реалізується за фінансової підтримки Європейської комісії в рамках цивільного захисту та гуманітарної допомоги Європейського союзу в межах консорціуму ДОСТУП. Метою цього дослідження було висвітлення реальної ситуації з гуманітарним доступом в Донецькій та Луганській областях та надання оцінки ефективності існуючих механізмів забезпечення такого доступу. Також під час презентації представники БФ “Право на захист” окреслили найгостріші проблеми в цій галузі та озвучили своє бачення можливого їх розв’язання та рекомендації.
До участі в обговоренні результатів моніторингу долучилися й представники низки неурядових організацій: Самуель Марі-Фанон, експерт з гуманітарних питань Представництва Генерального департаменту з питань гуманітарної допомоги та цивільного захисту (ЕСНО) в Україні), Камілла Коррадін, експерт з адвокації PiN та Стюарт Кент, голова консорціуму ДОСТУП.
Як зазначили під час презентації представники БФ” Право на захист”, питання вільного гуманітарного доступу є життєво важливим для мешканців КУУТ та НКУУТ. Дарина Толкач, адвокаційний координатор БФ «Право на захист» так прокоментувала ситуацію з гуманітарним доступом в Україні сьогодні: «Питання вільного гуманітарного доступу є життєво важливим для мешканців КУУТ та НКУУТ. Подекуди допомога гуманітарних організацій є єдиною для постраждалого від конфлікту населення. Тому надважливо уникнути політизації питання гуманітарного доступу для неурядових організацій з метою надання допомоги постраждалому населенню».
Дар’я Дмитренко розповіла як саме проводилося дослідження: «Ми аналізували правове регулювання питань гуманітарного доступу в контексті конфлікту на Сході, наявні механізми гуманітарної координації, спілкувались як з надавачами, так і з отримувачами допомоги. Зібрані нами дані добре ілюструють спільні проблеми та часто – різні підходи до їх вирішення.» Вона зазначила, що географія дослідження охоплює Донецьку і Луганську області. (Донецька область: Бахмутський, Волноваський, Ясинуватський райони. Луганська область: м. Золоте, Новоайдарський, Станично-Луганський райони). Невирішеними залишаються проблеми безпеки, високий ризик загострення ситуації, порушена інфраструктура, формальні обмеження переміщення, недостатня підготовка персоналу силових відомств щодо стандартів гуманітарної діяльності, мінне забруднення, недоліки координації та несправедливий або нерівномірний розподіл гуманітарної допомоги , обмежений доступ населення прифронтових територій до інформації про допомогу.
Присутні обговорили загальну гуманітарну ситуацію в країні, адже наразі 3,5 мільйони українців потребують допомоги. Тож це питання є надактуальним. Станом на сьогодні зрозуміло, що структура реагування на гуманітарну кризу потребує оптимізації задля того, аби гуманітарна допомога була ефективною. Вона має базуватися на реальних потребах постраждалого населення, надаватися вчасно, для чого необхідні прозорі та ефективні процедури визнання гуманітарної допомоги відповідно до загальноприйнятих стандартів, в тому числі стандартів щодо забезпечення безпеки цивільних осіб і гуманітарних працівників.
Висновки та рекомендації звіту надано в інфографіці.
Звіт можна завантажити за посиланнями нижче.