Зробити пожертву
Укр / Eng
25.07.17

В Авдіївці 54 особи були вимушені відмовитися від статусу ВПО. Ці люди – так звані «переміщенці», тобто ВПО, які вимушено переселилися в межах одного населеного пункту – Авдіївки – через те, що їхнє житло було пошкоджене чи зруйноване. Як «переміщенці» вони мали проблеми із взяттям на облік ВПО, а коли все-таки отримали довідки – стикнулися з цілою низкою проблем, пов’язаних із виплатами.

«Перш за все, керуючись постановою КМУ №365, їм призупинили виплати пенсії – до проходження перевірки фактичного місця проживання. – розповідає Любов Лисенко, юрист Курахівського офісу БФ «Право на захист». – Крім того, пенсіонери, яких тепер визнали ВПО, можуть обслуговуватися лише в Ощадбанку, і ті, хто раніше отримав пенсію в інших банках, має перевестися до Ощаду. Але проблема в тому, що в Авдіївці лише одне відділення Ощадбанку і щоб переоформити пенсію, люди мають чекати 2-3 тижні. Також у зв’язку із травневими змінами до постанови КМУ №505, ці люди не мають змоги оформити адресну допомогу; соціальні виплати їм також припинені».

Неврегульованість питання виплат адресної допомоги закладена на законодавчому рівні: 31 травня 2017 року Кабмін прийняв постанову № 307, якою вніс зміни до постанови №505, що регулює питання надання адресної допомоги ВПО. Текст 505-ї постанови було доповнено таким реченням: «У разі наявності житла, яке зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції, розташованого в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, додається копія відповідного акту технічного стану».

Але постановою №307 не визначено форми такого акту технічного стану житла, так само як і інформації, яка має бути в ньому  вказана, для того щоб він був прийнятним для подання до УСЗН. Також залишається неясним, який саме орган має видавати зазначений акт. Представники УСЗН Авдіївки зазначають, що в них просто немає чітких інструкцій, тому вони не розуміють, які акти технічного стану можна приймати.

Разом з цим, юристи БФ «Право на захист» переконані, що норма Постанови № 505 щодо надання акту технічного стану не може поширюватись на випадки переміщення у межах одного населеного пункту, що знаходиться на лінії розмежування. Крім того, якщо особа перемістилась до населеного пункту, що знаходиться на лінії розмежування, і має там житло незалежно від його технічного стану, вона має право на отримання адресної допомоги.

БФ «Право на захист» подав позов до суду з приводу непризначення адресної допомоги та припинення виплат жінці, родина якої перемістилася у межах Авдіївки. Чоловік працює, жінка доглядає маленьку дитину, отримує пенсію. Після отримання довідки ВПО жінці припинили виплати по догляду за дитиною до 3-х років, виплати пенсії, а адресну допомогу нікому із членів родини так і не призначили. Чи правомірні такі дії УСЗН – визначить суд.

Представники БФ «Право на захист» зазначають, що у Мар’їнці та Красногорівці акти технічного стану видає комісія, створена із представників органів місцевого самоврядування. У Мар’їнці УСЗН без проблем приймають зазначені акти, у Красногорівці додатково вимагають підпис начальника ЖЕКу і вже зафіксовано один випадок, коли чоловіку начальник ЖЕКу не підписує акт через заборгованість по квартплаті, а УСЗН без цього підпису відмовляється прийняти документ та призначити виплати адресної допомоги.

При цьому юристи зауважують, що відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України № 1085  міста Авдіївка, Марїнка, Красногорівка  віднесено до населених пунктів, що знаходяться на лінії розмежування.

БФ «Право на захист» направив інформаційний запит до Кабміну із проханням роз’яснити питання стосовно форми акту технічного стану пошкодженого житла переселенців, а також стосовно того, який орган має видавати такі акти. Адже така ситуація, яка склалася в Авдіївці, потенційно може виникнути у будь-якому населеному пункті, який розташований біля лінії розмежування та піддається обстрілам.