З початку 2017 року команда БФ “Право на захист” спостерігає різні практики призначення соціальної стипендії внутрішньо переміщеним особам, які, на наш погляд, обумовлені колізією норм вказаних підзаконних актів та неправильним їх застосуванням.
Наприклад, в Криворізькому державному педагогічному університеті відмовляють в оформленні соціальної стипендії студентам ВПО, які не займають перші місця в рейтингу успішності. Деякі виші в Україні сприймають академічну заборгованість, своєчасно погашену студентом (наприклад, студента не відраховано з вишу, т.я. він успішно пересклав іспит/залік) як підставу для відмови в призначенні соціальної стипендії.
Після трьох місяців опрацювання МОН все ж надало відповідь на звернення БФ “Право на захист”, в якому ми просили надати вишам додаткові роз’яснення щодо зв’язку між порядком призначення соціальної стипендії відповідно до постанови Уряду № 1045 (http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/1045-2016-%D0%BF/print1443087328007143) та успішністю студента відповідно до положень постанови Уряду № 1050 (http://www.kmu.gov.ua/control/uk/cardnpd?docid=249638784).
І те, і інше НЕ є правильним, Міністерство надає наступні пояснення: “за результатами навчання здобувач вищої освіти спочатку підтверджує статус студента (необхідна умова – відсутність підстав для відрахування з причин невиконання навчального плану), після чого стипендіальною комісією відповідно до законодавства розглядається питання щодо призначення такому здобувачу вищої освіти академічної або (за наявності підстав) соціальної стипендії.”
Таким чином, якщо студент-ВПО ліквідував заборгованість вчасно відповідно до термінів, встановлених вишем, до початку наступного навчального семестру, підстави для відмови в призначенні соціальної стипендії відсутні. Якщо студент-ВПО за результатами навчання займає останнє місце в рейтингу успішності, то підстави для відмови – також відсутні.
Одночасно Міністерство повідомляє, що колізія наявна і що пропозиції і зауваження були надані в установленому порядку Міністерству соціальної політики. Сподіваємось, що роз’яснення для вищих навчальних закладів також будуть розповсюджені для уникнення необґрунтованих відмов студентам-ВПО.