Зробити пожертву
Укр / Eng
14.05.18

25 квітня 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №335 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 р. №365»  (відповідна новина розміщена на сайті Урядового Порталу kmu.gov.ua).

Здавалося б, після сотень судових рішень, у тому числі Верховного Суду, щодо незаконності використання сумнозвісної постанови №365 від 08.06.2016 р., якою Уряд порушив права пенсіонерів-ВПО, можновладці мали б почати приводити її у відповідність до Конституції і Закону України «Про загальнообов‘язкове державне пенсійне страхування». Однак під цинічним гаслом чергового «вдосконалення» й «посиленням соціального захисту» Кабінет Міністрів України вчергове грубо порушив права громадян України.

Так, ключовою новелою, що набере чинності найближчим часом, є те, що пенсійні виплати будуть відновлюватися за заявою пенсіонера виключно з місяця звернення, а не з моменту припинення такої виплати.

Олег Тарасенко, старший стратегічний юрист БФ «Право на захист», роз’яснює, як саме це буде виглядати на практиці.

Уявімо ситуацію, що починаючи з квітня 2018 року на підставі чергових «списків» особі було незаконно припинено виплату пенсії. Пенсіонер звернеться із заявою про поновлення виплати пенсії в червні. Після проходження незаконної перевірки, передбаченої постановою КМУ №365, пенсію йому відновлять тільки з червня 2018 року. Виплати за квітень і травень пенсіонерові виплачуватися не будуть.

Або особа, яка через стан здоров‘я ніколи не виїжджала з неконтрольованої Урядом України території (НКУУТ), нарешті, за допомогою громадських організацій або небайдужих людей, приїде на територію, де органи влади виконують свої повноваження, отримає довідку ВПО й звернеться із заявою про виплату їй пенсії. У такому випадку отримувати пенсію ця особа почне тільки з місяця звернення, тобто виплати за останні 4 роки будуть заморожені на невизначений строк (нагадаємо, пенсійні виплати на НКУУТ були припинені в червні-липні 2014 року). Варто зазначити, що відповідно до звіту УВКПЛ ООН, орієнтовно 200 тисяч пенсіонерів з НКУУТ ніколи не виїжджали на контрольовану Урядом України територію для поновлення пенсійних виплат.

У розумінні новоприйнятої постанови №335, «заборгованість» ПФУ перед такими громадянами  України буде виплачена у майбутньому на підставі порядку, який невідомо коли визначить КМУ (строків розробки порядку наразі не визначено). Цитуємо: «Суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України» (у розумінні незаконної постанови №365 пенсія прирівняна до соціальних виплат).

«Такі положення постанови прямо суперечать статтям 46, 92 Конституції України, а також статті 46 Закону України «Про загальнообов‘язкове державне пенсійне страхування», яка визначає, що пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує  пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком. Навіть якщо хтось з урядовців вважає, що переселенець не отримав пенсію з власної вини, оскільки, користуючись своїм конституційним правом на свободу пересування, виїхав на НКУУТ на деякий час, то такі виплати мають бути виплачені за 3 роки до моменту звернення, як передбачено цією ж статтею 46.

Відразу хочеться згадати численні заяви членів уряду про те, що всі пенсії відразу будуть виплачені, як тільки особа звернеться з відповідною заявою й органи влади зможуть бути впевнені, що ці виплати не привласнять шахраї.

Уряд вкотре намагається зменшити видатки бюджету, економлячи на власних громадянах, перебираючи на себе повноваження парламенту, що є недопустимим у демократичному суспільстві, яке проголошує орієнтацію на європейські цінності. Такі дії, дискримінуючи переселенців, тільки розколюють суспільство й незабаром спричинять за собою численні позови, що призведе до фінансових та репутаційних втрат.