Зробити пожертву
Укр / Eng
19.04.18

Сьогодні  відбулася прес-конференція коаліції правозахисних організацій  «Як три білборди розпалили війну поглядів на дискримінацію українських пенсіонерів в окупації» щодо дискримінації українських пенсіонерів, які через війну та окупацію залишилися без пенсій.

Нагадаємо, у рамках інформаційної кампанії, спрямованої на привернення суспільної уваги до дискримінації пенсіонерів Донбасу, у центрі Києва з’явилися сітілайти з зображенням видатних донеччан Василя Стуса, Володимира Сосюри й Анатолія Солов’яненка з написом «Йому б ви теж не дали пенсiю? Пiдтримай законопроект №6692». Організатори  закликали кожного взяти участь у відкритому зверненні до президента та голови парламенту щодо підтримки та прискореного розгляду законопроекту №6692 «Про внесення змін до деяких законів України щодо права на отримання пенсій окремими категоріями громадян».

«Правова практика БФ «Право на захист»  підтверджує, що призупинення виплати пенсії –  одне з найгостріших питань, яке є на сьогоднішній день у контексті захисту прав ВПО та осіб, що постраждали внаслідок конфлікту, – підкреслила у своєму виступі адвокаційний координатор БФ «Право на захист» Дарина Толкач. – Так, тільки за минулий рік до юристів БФ «Право на захист» звернулося понад 28 000 осіб, з яких 24 000 потребували юридичної допомоги в питаннях соціальних виплат та захисту пенсійних прав, тож ми напрацювали досить велику судову практику щодо захисту пенсійних прав переселенців у судах. Варто зазначити, що в понад 95% судових справ щодо обмеження пенсіонерів-ВПО у доступі до їхніх пенсійних прав, суди стають на бік переселенців».

Тож не дивно, що пенсіонери-ВПО шукають справедливості в судах. Водночас, судові процеси займають багато часу й матеріальних ресурсів, а виїзд літніх людей на довготривалі та складні судові засідання майже неможливий.

Саме сьогодні у Верховному Суді відбувся розгляд зразкової справи щодо оскарження припинення виплати пенсії та її поновлення пенсіонерці-ВПО, рішення у якій будуть застосовуватися у всіх аналогічних справах. Наразі оголошено перерву до 3 травня. БФ «Право на захист» сподівається, що зразкове рішення буде на користь пенсіонера-ВПО.

Також Дарина Толкач нагадала про те, що взимку 2018 року Європейський суд із прав людини виніс рішення у справі «Цезар та інші проти України» (об’єднавши до розгляду сім заяв), що стосується скарг відповідно до статті 6 Європейської конвенції з прав людини (щодо доступу до правосуддя) та статті 1 Протоколу № 1 щодо призупинення пенсій та соціальних виплат для жителів непідконтрольній уряду України території.

«Варто зазначити, що зазначене рішення викликало немало спекуляцій, та популістичних висновків, щодо нібито зробленого ЄСПЛ висновку щодо соціальних та пенсійних прав, – підкреслила Дарина Толкач. –  Тож хочемо ще раз наголосити, що ЄСПЛ не розглядав вимоги заявників по суті та не робив висновків щодо них. Єдиним об’єктом розглядом було дотримання процедури і саме  на це варто звернути увагу усім, хто планує звернутися за захистом своїх прав до ЄСПЛ».[boc_img_gallery columns=”2″ fixed_size=”yes” img_hover_effect=”2″ image_ids=”6113,6132″]