У 2019 році БФ «Право на захист» запустили складний і водночас важливий проєкт – «Діалоги». Його головною метою стала актуалізація питань, з якими щодня впродовж майже семи років конфлікту стикаються мешканці підконтрольної та непідконтрольної уряду України території Донецької та Луганської областей.
«Світова практика визнає діалоги між учасниками конфлікту як найефективніший спосіб їх розв’язання. Мова йде про три комунікаційних рівні: переговори за участю політичних лідерів; представників громадськості, експертів, а також менш формальні діалоги на рівні звичайних громадян. Останні, на нашу думку, допомагають включати нагальні проблеми людей у політичну повістку денну та, відповідно, ефективно їх вирішувати»,
– розповідає Наталія Проскуренко, менеджерка проєктів БФ «Право на захист».
Для того, щоб такі зустрічі були безпечними, комфортними й конструктивними, ми долучили до проєкту фасилітаторів – незаангажованих модераторів, що слідкують за дотриманням правил і не дають можливості перевести комунікацію в деструктивне русло. Діалоги третього рівня були проведені у 2019 році. Тоді учасники обговорювали гострі проблеми, способи досягнення компромісу, а також бачення спільного майбутнього і можливості примирення.
У 2020 році відбулося 10 зустрічей на експертному рівні, до яких долучилися 8 спеціалістів у сфері екології. Учасники обговорювали екологічну ситуацію в Донецькій і Луганській областях та найбільш актуальні питання, а саме: затоплення шахт, просідання ґрунтів, викиди небезпечного газу з шахт.
«Екологічні проблеми не завжди помітно одразу, але завжди мають катастрофічні наслідки. Наприклад, закриття та затоплення шахт на підконтрольній і непідконтрольній території України негативно вплинули на стан ґрунту, води, повітря, а найбільше – на здоров’я людей. Саме тому, аби запобігти катастрофічним наслідкам потрібно діяти негайно»,
– додала пані Наталія.
Результатом другого етапу діалогового проєкту стала розробка спільної резолюції з рекомендаціями щодо дій з обох боків лінії розмежування для запобігання екологічній катастрофі. Спільно вироблений в межах проєкту БФ «Право на захист» документ використовуватиметься в адвокаційній діяльності і буде відправлений в усі державні структури та інстанції, сфера діяльності яких включає екологічні питання.