До збірки увійшли історії пенсіонерів з Донбасу, яким припинили пенсійні виплати. Судові справи цих переселенців супроводжували чи супроводжують нині юристи Фонду. Правозахисники розказали, з якими саме проблемами під час судового захисту стикаються переселенці, та що потрібно робити для їхнього вирішення.
Під час круглого столу координатор юридичного напрямку БФ «Право на захист» Юлія Трало відзначила: «Збірка «100 Доль» об’єднала історії людей, які попри несправедливі рішення органів державної влади знайшли у собі сили відстоювати своє Конституційне право отримувати пенсію, яку заробили важкою працею».
За словами Анастасії Калашник, керівника регіонального офісу БФ Право на Захист, із загальної кількості звернень до фонду 60 % припадають на проблеми із соціальними виплатами, зокрема пенсіями. Попри таку гостру проблему, що виникла із виплатами переселенцям, у бюджеті на 2018 рік не передбачено ані перегляду системи виплат адресної допомоги, ані системи виплати пенсій пенсіонерам з непідконтрольних українському уряду територій. Також зменшився бюджет на виплати адресної допомоги. У такий ситуації для переселенців конче важлива допомога з боку громадського сектору та міжнародних організацій.
Адвокат Запорізького офісу БФ «Право на захист» Вадим Стремоухов констатував, що у Запорізькій області спостерігається позитивна судова практика вирішення питання нарахування пенсій для ВПО. Суди здебільшого стають на сторону людей, які постраждали у наслідок конфлікту, та надають їм можливість отримувати свої чесно зароблені гроші. Якщо єдиним способом повернути пенсію є суд – треба йти до нього і відстоювати свої права.
Представник УВКБ ООН Ірина Павлик підкреслила, що представництво УВКБ ООН підтримує усі ініціативи та намагання партнерських організацій зменшити кількість тих, хто був несправедливо позбавлений соціальних виплат. Люди не винні у тому, що вони були вимушені переселитись на нові території через конфлікт. Усі вони багато років працювали на розвиток України, а отже заробили свої пенсії та мають право їх отримувати – недопустимо прирівнювати їх до соціальних виплат.

11.12.17