Зробити пожертву
Укр / Eng
26.11.19

Щойно у Верховній Раді зареєстрували Законопроєкт 2083-д «Про внесення змін до деяких законів України щодо реалізації права на пенсію». Він має розв’язати одну з найболючіших та найчутливіших проблем — питання виплати пенсії громадянам, які мешкають на тимчасово окупованих територіях (ТОТ).

 
Цей законопроєкт підготували громадські організації, які опікуються правами осіб, що постраждали внаслідок конфлікту на сході України, спільно з Комітетом Верховної Ради з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів з урахуванням судової практики і зауважень Пенсійного Фонду України. Крім цього, Законопроєкт підтримав і профільний Комітет з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій у Донецькій, Луганській областях та АР Крим, м. Севастополя, національних меншин і міжнаціональних відносин. 
 
Законопроєкт 2083-д передбачає скасування терміну виплати заборгованості із пенсій, який зараз становить 3 роки. Чітко прописується механізм повернення «пенсійного» боргу держави пенсіонерам. Зокрема, йдеться про те, що частина недоотриманої пенсії за більше ніж 12 місяців буде виплачуватися одночасно, а решта суми буде повертатися щомісяця рівними частинами, але вони мають не перевищувати місячного розміру пенсії.

Крім того, значно спрощується процедура підтвердження необхідних для отримання пенсії даних. Так, якщо внаслідок окупації були втрачені чи пошкоджені документи, на підставі яких мала призначатися пенсія, розраховується вона буде на підставі інформації з реєстру застрахованих осіб і призначатися на основі даних, наявних у ПФУ.

Тобто наші громадяни не будуть змушені повертатися на ТОТ для отримання архівних довідок чи довідок незаконних формувань.

Та один з найголовніших моментів — скасування такої вимоги як обов’язкова реєстрація пенсіонера як ВПО для отримання власної пенсії. Ідентифікація пенсіонерів з ТОТ буде відбуватись раз на 6 місяців (зараз пенсіонери змушені перетинати лінію розмежування щодва місяці, аби їм не скасували довідку ВПО і не припинили виплачувати пенсію).

“Крім того, в законопроєкт 2083-д прописані норми, які дозволяють докупити страховий стаж без застосування штрафних санкцій. Це дозволить отримати пенсію тим особам, хто досягнув пенсійного віку, але у зв’язку з окупацією не мають достатнього страхового стажу, – коментує Анастасія Одінцова. – Також з’являється окрема стаття щодо виплати пенсій громадянам з ТОТ. Це означає, що пенсіонери, які залишаються жити на окупованих територіях, зможуть отримувати пенсію без оформлення довідки ВПО. Будьмо відвертими: переселенців, які фактично проживають за межами ТОТ, в реальності значно менше, ніж зареєстровано. Просто чинні норми змушують деяких громадян оформлювати цю довідку, аби мати можливість отримати чесно зароблено пенсію. А вона гарантована їм законодавством, оскільки пенсія – це майно”.

Як зауважує наша експертка, попри все зазначене, не йдеться про доставку пенсій на ТОТ: пенсії будуть отримуватись на підконтрольних українському Уряду територіях.

Представники БФ «Право на захист», як і наші колеги з інших громадських організацій, сподіваються, що цей законопроєкт буде найближчим часом прийнятий — і наші громадяни зможуть реалізувати своє право на пенсії без зайвих обмежень і перепон.

Проте варто нагадати, що цей документ  далеко не перша спроба вирішити це непросте питання. Ще влітку 2017 року громадські організації, які опікуються питаннями осіб, що постраждали внаслідок конфлікту на сході країни,  подали та зареєстровали проєкт Закону про внесення змін до деяких законів України щодо права на отримання пенсій окремим категоріям громадян. В ньому було запропоновано низку норм, які б мали забезпечити дотримання прав пенсіонерів-переселенців та мешканців ТОТ. Але Верховна Рада минулого скликання його так і не розглянула.