Зробити пожертву
Укр / Eng
06.07.16

У середу, 6 липня, у Маріуполі відбулася прес-конференція «Законодавчі нововведення: правозахисники роз’яснили, як переселенцям захистити свої права».

Головними проблемами внутрішньо переміщених осіб в Україні залишаються призупинення або відмова у нарахуванні виплат та незрозумілість процедур перевірки переселенців. Крім того, за даними БФ «Право на захист», переселенці найчастіше звертаються за юридичною допомогою із питань відновлення документів (паспорт, ІПН, документи про освіту, правовстановлюючих документів на майно), отримання довідки ВПО, звільнення з підприємств на непідконтрольною території і подальшого оформлення документів для працевлаштування, отримання субсидій.

За словами представника Агентства ООН у справах біженців (UNHCR), внутрішньо переміщені особи наділені таким самим правом на захист своїх прав, як і інше населення України, втім, внутрішнє переміщення породило певні ризики та вразливості.

Правозахисники наголосили, що протягом останніх 5 місяців основною проблемою переселенців стала кампанія Мінсоцполітики з перевірки ВПО, яка для багатьох з них обернулася «призупиненням» соціальних виплат і пенсій. Моніторинг, проведений БФ «Право на захист» у рамках Проекту, показав, що переважна більшість переселенців постійно проживає на підконтрольній території.

«У Південній частині Донецької області 98,3% ВПО відповіли, що постійно проживають на підконтрольній території; серед них 88,3% зазначили, що проживають за адресою, вказаною у довідці. На 79% опитаних ситуація із призупиненням вплинула суттєво або критично. Це означає, що переважна більшість ВПО, які проживають у Південній частині Донецької області, постраждали від перевірок безпідставно», – розповів Дмитро Верительник, менеджер з обробки інформації Маріупольського офісу проекту «Адвокація та правова допомога внутрішньо переміщеним особам».

«Від цієї кампанії перевірок переселенців постраждали ВПО, що постійно проживають на підконтрольній території, зокрема, найбільш уразливі категорії населення – пенсіонери, інваліди тощо», – підкреслив Володимир Олексенко, керівник Маріупольського офісу проекту «Адвокація та правова допомога внутрішньо переміщеним особам»

8 червня Кабінет Міністрів України ухвалив Постанову №365 – це рішення створило підстави для додаткових перевірок внутрішньо переміщених осіб.

«Так, на рівні акту Кабміну були затверджені припинення соціальних виплат, які практикувалися попереднім урядом, та введені перевірки ВПО, які отримують будь-які соціальні виплати і пенсії; з’явилися так звані робочі групи, що складаються з представників МВС, СБУ, Фінінспекції, Держаудиту, ДМС. Вони мають право перевіряти переселенців за місцем реєстрації поза графіком або планом, а також оцінювати матеріально-побутові умови та складати акт, на підставі якого потім буде виноситися рішення про призначення соціальної допомоги та пенсії», – зазначила Яніна Ребенкова, юрист Маріупольського офісу проекту «Адвокація та правова допомога внутрішньо переміщеним особам»

Юрист також відзначила, що за таких обставин все більше переселенців звертаються по допомогу. За період травень-початок червня цього року юристами БФ «Право на захист» надано допомогу ВПО у складанні понад 350 звернень щодо відмов у призначенні та призупиненні адресної допомоги, деяких видів соціальної допомоги, пенсій; складено більше 30 позовних заяв, половина яких направлена у суди. На сьогоднішній день хоч і тривалим, але поки одним із найбільш перспективних способів захистити себе залишаються суди, тому так важливо, щоб ВПО оскаржили неправомірні дії і рішення органів державної влади.

В рамках Проекту переселенці можуть отримати безкоштовну юридичну допомогу з таких питань: реєстрація ВПО, адресна допомога ВПО, соціальні/пенсійні виплати, одержання документів, що посвідчують особу, одержання інших видів документів, в тому числі актів громадянського стану, свобода пересування, сімейні питання, працевлаштування/економічна активність, доступ до житла/землі/власності, громадянські права та свободи, доступ до послуг (освіта, медицина тощо), кримінальне право та адміністративні правопорушення, гендерно-обумовлене насильство.

Адреса офісу у м. Маріуполь:

вул. Італійська, 222, тел.: +38 (068) 530 7794 та +38 (050) 651 2054, офіс працює із понеділка по п’ятницю з 9:00 до 18:00. Крім того, юристи Проекту проводять регулярні виїзні групові правові сесії та індивідуальне консультування у населених пунктах на контрольованій українським урядом території.