7 червня в Києві активісти організацій, які займаються захистом прав внутрішньо переміщених осіб: БФ «Восток-SOS», ГО «Донбас СОС», ГО «КримSOS», БФ «Право на захист», Інститут суспільно-економічних досліджень, ДОО «Комітет виборців Україна» провели прес-конференцію під відкритим небом «Гройсман, не треба штампувати переселенців!» з вимогою до Кабміну на найближчому засіданні Уряду прийняти зміни до Постанови № 509, привівши його у відповідність до Закону.
«Результати моніторингів, які проводить БФ «Право на захист» доводять, що внаслідок неузгодженості нормативно-правових актів та нескоординованості діяльності органів державної влади, переважна більшість внутрішньо переміщених осіб зіткнулися з призупиненням їм соціальних виплат, що критично вплинуло на рівень їхнього життя», – зазначає Олена Виноградова, правовий аналітик БФ «Право на захист».
Минуло п’ять місяців з моменту підписання Президентом змін до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», – змін, спрямованих на поліпшення становища переселенців. Однак, з січня Уряд не може узгодити зміни до постанов, якими забезпечується виконання цього Закону.
«В Уряді кажуть, що немає особливої проблеми з переселенцями. А ми говоримо, що чиновники не хочуть бачити проблему і визнавати свої помилки. Журналісти запитують, чому ж переселенці мовчать і їх зовсім не чути? А ми говоримо, що не треба змушувати голодного і немічного кричати. Треба відкрити свої вуха і душі. Якщо нічого не змінити, то такими темпами ми скоро будемо мати всі підстави, щоб називати бездіяльність Кабінету міністрів України і нещасливу 509 постанову новим Голодомором-2016. Адже теж збіг обставин – верифікація та зміни в Закон про права переселенців. А в підсумку сотні тисяч людей залишилися на межі виживання у своїй рідній країні», – заявляє Тетяна Дурнєва, виконавчий директор Донецького Комітету виборців, експерт з питань ВПО Інституту суспільно-економічних досліджень.
Всі п’ять місяців через невідповідність Закону та підзаконних актів, небажання виконавчих органів влади дотримуватися Закону, тисячі переселенців не можуть отримати свої пенсії і соціальні виплати. Причина проста: для отримання пенсії або допомоги вимагають штамп, який, відповідно до Закону, не може поставити жоден орган влади, проте «непроштампований» переселенець позбавляється права на всі виплати і отримання адміністративних послуг. В умовах вимушеного переміщення, необхідності оренди житла на комерційній основі і відсутності роботи для багатьох переселенців, пенсії і соціальні виплати – важливе джерело доходу, а іноді – єдиний спосіб вижити.
«Сьогодні немає місця дискусії, докладає Уряд достатньо зусиль для допомоги людям, постраждалим в конфлікті чи ні. Щоб зрозуміти, чи готова Україна прийняти Євро 2012 досить було уявити дорогу туриста від вокзалу до стадіону, де в проміжку він їде на транспорті, поселяється в готель і збирається перекусити. Так і в питаннях внутрішнього переміщення, виконавчі органи влади повинні представити дорогу переселенця з Луганська до Києва, які на його шляху виникають перешкоди в перетині лінії розмежування, пошуку житла, школи для дитини, як вирішуються питання відновлення документів та оформлення виплат. Якщо таких умов немає, то держава повинна їх створювати, як будувала готелю або дороги, або навіть цілі стадіони до Євро 2012. Так, це може коштувати дорого і змінювати звичний уклад життя, але хіба люди, які втекли від війни, не зробили те ж саме?», – зазначає Олександра Дворецька, координаторка Благодійного фонду «Восток-SOS».
Активісти прийняли естафету акцій переселенців, що проходили в регіонах 6 червня, і звернулися до Кабміну з вимогою прийняти на найближчому засіданні Уряду 8 червня правки до Постанови №509, які приведуть у відповідність Закон і підзаконні нормативні акти і забезпечать виконання Закону.
«Внаслідок окупації Криму і збройної агресії на Донбасі з боку РФ, в Україні сьогодні офіційно зареєстровано близько 1 млн 800 тисяч внутрішньо переміщених осіб. У більшості – це громадяни нашої країни, які володіють конституційними правами і свободами на рівних засадах з громадянами з інших регіонів України. Борючись за прийняття змін до Закону про переселенців, усі ми також боролися за недискримінацію переміщених осіб і проти антибюрократичних адміністративних механізмів. Через півроку ми бачимо, що норми закону не виконуються. Люди місяцями обмежені в пенсіях та інших соціальних виплатах через відсутність як єдиної державної стратегії забезпечення прав ВПО, так і узгодженості у здійсненні тактичних дій влади. Це страшна тенденція, яка веде до гуманітарної катастрофи. Тому зміни в 509 Постанову, на яких акцентує увагу громадськість, необхідно вносити в терміновому порядку», – підкреслює Таміла Ташева, координатор ГО «КримSOS».