У четвер, 23 травня, у Краматорську у приміщенні Донецької військово-цивільної адміністрації відбулася прес-конференція «Перевіряти не можна допомагати: як законодавчі зміни вплинуть на життя переселенців».
За останніми даними Мінсоцполітики, в Україні зареєстровано 1,78 млн внутрішньо переміщених осіб (ВПО). 13 січня 2016 року набув чинності Закон «Щодо посилення гарантії дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб». Майже 5 місяців неузгодженість Постанови Кабміну №509 із цим законом була причиною «призупинення» виплат сотням тисяч переселенців. Нарешті Кабмін дослухався до правозахисників та узгодив постанову із законом, але у «пакеті» із цим рішенням було прийнято дискримінаційні для переселенців зміни до Постанови №637. В результаті ВПО, які потребують допомоги держави, знову очікують додаткові перевірки.
«Протягом останніх двох років потреба ВПО у юридичній допомозі залишається стабільно високою. Цього року на базі проекту «Адвокація та правова допомога внутрішньо переміщеним особам», який реалізують наші партнери «Право на захист» за підтримки Агентства ООН у справах біженців (UNHCR), створено власну юридичну службу. Ми сподіваємося, що служба, яка охоплює 5 східних областей, розширить доступ переселенців до якісних безкоштовних юридичних послуг», – зазначила Анна Кірвас, спеціаліст із правових питань Харківського польового офісу Агентства ООН у справах біженців (UNHCR).
Через припущення, що значна частина ВПО не проживає на контрольованій урядом території та, відповідно, не має права на виплати, протягом останніх 5 місяців сотні тисяч з них стикнулись із призупиненням виплат. Але моніторинг, проведений БФ «Право на захист» у рамках Проекту, показав, що переважна більшість переселенців постійно живуть на підконтрольній території – у північній частині Донецької області 77,4% ВПО відповіли, що постійно проживають на підконтрольній території. Серед них 88,3 % зазначили, що проживають за адресою, вказаною у довідці. Для 91,6% опитаних ситуація із призупиненням вплинула суттєво або критично.
Що стосується тих ВПО, які зазначили, що не проживають постійно на контрольованій урядом території, переважна більшість – 98,5% – отримує лише пенсію, яка у часто є єдиним джерелом доходу.
«Від цієї кампанії перевірок переселенців найбільше постраждали ВПО, що постійно проживають на підконтрольній території, та пенсіонери, які перетинають лінію зіткнення для отримання пенсії», – підкреслила Ірина Степанова, керівник Слов’янського офісу проекту «Адвокація та правова допомога внутрішньо переміщеним особам».
«Нещодавно прийняті зміни у Постанову №637, яка вже встигла стати скандально відомою, запускають в дію дискримінаційні процедури щодо переселенців і тягнуть за собою нову хвилю посиленого контролю за ВПО та втручання в їхнє особисте життя, – зазначив Герман Петров, керівник юридичної служби Слов’янського офісу проекту «Адвокація та правова допомога внутрішньо переміщеним особам». – Так, на рівні акту Кабміну були затверджені припинення соціальних виплат, які практикувалися попереднім урядом. Були введені перевірки ВПО, які отримують будь-які соціальні виплати і пенсії, з’явилися так звані робочі групи, що складаються з представників МВС, СБУ, Фінінспекції, Держаудиту, ДМС. Вони мають право перевіряти переселенців за місцем реєстрації поза графіком або планом, а також оцінювати матеріально-побутові умови та складати акт, на підставі якого потім буде виноситися рішення про призначення соціальної допомоги та пенсії».
Правозахисники закликали переселенців захищати свої права та звертатися за безкоштовною юридичною допомогою.
У рамках проекту, який здійснюється за підтримки Агентства ООН у справах біженців (UNHCR), переселенці можуть отримати безкоштовну юридичну допомогу з таких питань: реєстрація ВПО, адресна допомога ВПО, соціальні/пенсійні виплати, одержання документів, що посвідчують особу, одержання інших видів документів, в тому числі актів громадянського стану, свобода пересування, сімейні питання, працевлаштування/економічна активність, доступ до житла/землі/власності, громадянські права та свободи, доступ до послуг (освіта, медицина тощо), кримінальне право та адміністративні правопорушення, гендерно-обумовлене насильство.
Адреса офісу у м. Слов`янськ: вул. Шевченка, 2-А, тел.: +38 (050) 787 49 50, офіс працює із понеділка по п’ятницю з 9:00 до 18:00. Крім того, юристи Проекту проводять регулярні виїзні групові правові сесії та індивідуальне консультування у населених пунктах на підконтрольній Уряду України території.