Зробити пожертву
Укр / Eng
28.07.16

27 липня у Харкові відбувся круглий стіл на тему: «Проблеми реалізації прав і свобод внутрішньо переміщених осіб у зв’язку зі змінами, внесеними до чинного законодавства України».

Захід було організовано Благодійним фондом «Право на захист» в рамках проекту «Адвокація та правова допомога ВПО», який реалізується за підтримки Агентства ООН у справах біженців (UNHCR), а також Першим Харківським міським центром з надання вторинної безоплатної правової допомоги.

Учасники круглого столу обговорили найбільш актуальні проблеми, з якими стикаються ВПО у світлі останніх змін до нормативно-правових актів.

Доступ до безоплатної вторинної правової допомоги ВПО

При зверненні до суду ВПО стикаються із необхідністю сплати судового збору. Працездатній особі, щоб отримати звільнення від оплати судового збору, необхідно довести малозабезпеченість родини. Правозахисники фіксують багато випадків, коли довідку про рівень прибутку отримати та надати суду неможливо. Як результат, багато ВПО, які стикаються з порушенням їхніх прав та готові до подання позову до суду, відмовляються від цього через брак коштів на оплату судового збору.

В той же час, малозабезпечені родини мають право на безоплатну вторинну правову допомогу від держави. Але в більшості випадків для ВПО складно довести малозабезпеченість (наприклад, через неможливість надати довідку про доходи, довідку про склад родини).

Фондом народонаселення ООН (UNFPA) та Центром безоплатної вторинної допомоги було винесено пропозицію додати до категорій, які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу від держави, жертв гендерно обумовленого насилля, оскільки зараз вони не входять до цього переліку.

Проблема збільшення навантаження на УПСЗН

Представники УПСЗН інформують про  велику завантаженість усіх співробітників районних УПСЗН (через розширення поля відповідальності та збільшення обов’язків при незмінній кількості працівників управлінь). На районні УПСЗН було додатково покладено обслуговування та перевірки за фактичними адресами перебування ВПО, через це строки проведення перевірок та поновлення/подовження/оформлення соціальних/пенсійних виплат для переселенців порушуються, ВПО вимушені чекати на перевірки та соціальні/пенсійні виплати більше місяця.

Пропозиції щодо співпраці профільних міністерств

Радником міністра Соціальної політики в Харківській області та представником Департаменту соціального захисту Харківської міської ради було винесено пропозиції об’єднати в деяких аспектах роботу Міністерства соціальної політики та Міністерства з питань окупованих територій та ВПО, задля того, щоб створити окремі департаменти/управління, які б займалися лише обслуговуванням ВПО (з будь-яких питань) в регіонах. Це значно покращило б становище ВПО в регіонах, та полегшило б навантаження на районні УПСЗН.

Створення мобільних бригад

Задля інформування ВПО, які проживають у віддалених районах/селищах регіону, а також для інформування ВПО з обмеженими можливостями наразі планується створення мобільних бригад в регіоні (ініціатива проекту радників Міністерства соціальної політики в регіонах, ДСНС та міжнародних донорів). Планується, що мобільні бригади будуть включати в себе набір стаціонарної техніки (ксерокс, сканер, принтер) з тою метою, щоб допомогти ВПО у відділених районах/селищах та ВПО з обмеженими можливостями написати заяви до державних органів та подати документи до відповідних державних органів у разі необхідності.

Інформаційні буклети для ВПО

Також було запропоновано створити інформаційні буклети з інструкцією про те, як поновлювати/оформляти соціальні виплати ВПО з зазначенням контактів організацій, які надають будь-які послуги ВПО. Дані буклети планується поширювати всіма організаціями, які працюють з ВПО та які були присутні на круглому столі.

Допомога ВПО, які не можуть довести тривале призупинення виплат

У разі, якщо ВПО протягом тривалого терміну не отримує соціальні/пенсійні виплати та не може підтвердити це, не підпадає під категорію вразливості, є можливість отримати довідку з виплатного центру (вул. Чернишевська, 53), де будуть вказані строки, протягом яких ВПО не отримувала жодних соціальних/пенсійних виплат і на підставі цього ВПО зможе отримати гуманітарну допомогу в деяких організаціях.[boc_img_gallery columns=”2″ fixed_size=”yes” img_hover_effect=”2″ image_ids=”3787,3786″]