9 серпня уряд вніс зміни до Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру.
Гостя ефіру – правовий аналітик фонду «Право на захист» Олена Виноградова.
Олена Виноградова: Зміни, внесені в постанову Кабінету міністрів 9 серпня, мають технічний характер. Раніше довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи згадувалась в двох документах – Законі України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» та «Про свободу пересування». Перший закон є спеціальним. Довгий час правозахисники адвокатували за те, щоб довідка згадувалась тільки в цьому законі. Наше адвокатування відбувалося паралельно з реформою децентралізації. Вийшло так, що ми наполягли, що довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи була виключена із Закону України «Про свободу пересування», але паралельно йшла реформа, вона не синхронізувалася з тим, що говорили громадські організації, на останньому етапі цю довідку залишили в законі, визначили її як документ, який посвідчує місце перебування особи. Коли це сталося, ми всі були шоковані цими змінами.
Паралельно приймалися зміни до підзаконних актів. Оскільки в законі довідка згадувалась, уряд калькою переніс її в постанову. Громадські організації, які займаються допомогою переселенцям, говорили, що штамп про реєстрацію місця проживання на довідці внутрішньо переміщеної особи не потрібен. Процедура проставляння штампів – це була зайва бюрократична перепона на шляху до отримання адміністративних послуг. Ми говорили, що людина для отримання довідки в заяві зазначає, де вона фактично живе. Ця інформація при роздрукуванні довідки дублюється. Печатка і підпис посадової особи управління соцзахисту посвідчує те, що особа засвідчила, що вона фактично проживає за новою адресою. Ми говорили, що цього достатньо. З літа 2016 року перестали ставити штампи.
На початку 2017року президент підписав зміни. Довідку виключили з документів, де ставиться штамп. Залишалася єдина постанова уряду, яка в частині довідки не відповідала жодному закону. Уряду знадобилося півроку, щоб привести документи у відповідність до законів. Тепер вже точно немає ніяких спекуляцій зі штампами у довідках переселенця.
Вікторія Єрмолаєва: Для переселенців нічого не змінюється?
Олена Виноградова: Форма довідки залишилася така, як була. Якщо вона безстрокова, то чинна.
Вікторія Єрмолаєва: Чи досі переселенці можуть зіштовхнутися з проблемами, отримуючи довідку?
Олена Виноградова: Досі виникають проблеми з обліком переселенців, постановленням на облік, цінністю довідки. Перша проблема – отримання довідок тими, хто переміщується в межах одного населеного пункту. Є такі населені пункти, де в одній частині безпечно, а в іншій – обстріли. Люди з однієї частини міста переїжджають до іншої. Вони по суті є переселенцями, але у них виникають труднощі з отриманням довідки. Наші юристи допомагають, люди отримують довідки. Положення закону говорять, що такі люди мають право на довідку.
Виникають проблеми, якщо у людини немає попередньої реєстрації місця проживання. Щоб отримати довідку, потрібно надати докази, що ця людина проживала на непідконтрольній території або на території, де зараз проводиться АТО. Така довідка видається протягом 15 днів.
Повну версію розмови слухайте у доданому звуковому файлі.
Джерело: Громадське Радіо