Зробити пожертву
Укр / Eng
29.01.15

Система «Аркан». Для чого вона потрібна і чому через неї деякі переселенці не отримують пенсії? Про це в ефірі Громадського радіорозповідала Анастасія Одінцова, правовий аналітик БФ «Право на захист».

«Аркан» — це інформаційна система, що стоїть на КПВВ і є частиною інформаційної системи Держприкордонслужби«Гарт». Вона фіксує перетин державного кордону українцями, коли вони виїжджають за кордон. Після того як почався конфлікт, сталося невеличке розгалуження. З’явилася система «Аркан», що контролює перетин лінії розмежування переселенцями та особами, які є громадянами України або проживають в Україні.

Ця система не створена для того, щоб зупиняти пенсії чи якісь виплати для переселенців, однак відповідно до постанов Кабінету Міністрів та Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», якщо особа перебуває понад 60 днів на непідконтрольній території, це означає, що вона повернулася до місця попереднього проживання. У зв’язку з цим їй мають скасувати довідку ВПО, якщо немає довідки, пенсію потрібно зупинити. Це було ще на початку 2016—2017 років. СБУ тоді надавала списки, відповідно до яких потрібно було скасовувати.

У 2018 році ми зіткнулися з тим, що ці списки почали надаватися відповідно до розпорядження Міністерства фінансів. Відповідно до постанови 136, вони мають право доступу до всіх персональних даних, тому Міністерство фінансів просто дивилося, які люди перебувають понад 60 днів і направляло такі списки до пенсійних фондів, це було вже не направлення Держприкордонслужби. Відповідно до цієї постанови, пенсійний фонд після розпорядження Мінфіну має обов’язково зупинити пенсію.

Відбувається так, що тільки скасували, людина прийшла, їй відновлюють пенсію, однак через місяць Міністерство фінансів знову бере списки «Аркан» і знову знаходить. У списках «Аркан» є похибка. Є особи, які виїхали у 2016, а повернення не зазначено. Вони могли у 2018 поїхати і повернутися, але проблема 2016 значиться, кожного разу ця особа потрапляє в список.

У жовтні Конституційним судом було зупинено повноваження Міністерства фінансів брати персональні дані будь-яких осіб. З жовтня припинилися ці списки «Аркан». Я була дуже здивована тим, що у 2019 році знову повторилася така ж ситуація, тому що Пенсійний фонд казав, що таких ситуацій більше немає».

Повний запис розмови – у файлі нижче.