Із 15 грудня 2017 року набула чинності нова редакція Кодексу адміністративного судочинства України. У процесуальне законодавство додано, зокрема, поняття “зразкова адміністративна справа”.
Зразкова справа – це справа, що розглядається Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення, яке в майбутньому мають використовувати суди під час розгляду таких само – так званих типових – справ задля уникнення появи протилежної судової практики з однакових питань.
За 2017 рік юристи БФ “Право на захист” подали до адміністративних судів майже 260 позовів про поновлення виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам (ВПО), які незаконно припинили територіальні органи ПФУ на підставі постанови КМ України від 08.06.2016 р. № 365. Орієнтовно 95 % рішень у розглянутих справах ухвалені на користь ВПО. Здавалося б, у справах з однаковими обставинами й підставами позову всі рішення мали б бути аналогічними, адже законодавство щодо цього питання таке саме. Ухвалення зразкового рішення має остаточно універсалізувати судову практику та прискорити розгляд таких справ.
Суддя Донецького окружного адміністративного суду звернувся до Верховного Суду з поданням про розгляд справи як зразкової, мотивуючи це тим, що станом на 07.02.2018 у провадженні цього суду перебуває 226 подібних справ. Юристи БФ “Право на захист” справу, яку було передано до Верховного Суду, подали з метою захисту прав позивача, якому припинили виплату пенсії 01.04.2017 на підставі постанови КМ України від 08.06.2016 р. № 365, а саме через “верифікацію за списками СБУ”. Номер справи – 805/402/18-а.
Справа розглядатиметься 29 березня 2018 року в порядку спрощеного провадження без виклику сторін. Рішення Верховного Суду у зразковій справі може бути оскаржене до Великої Палати Верховного Суду як до апеляційного суду і надалі оскарженню за правилами національного судочинства не підлягатиме.
Після відкриття Верховним Судом провадження у зразковій справі суди можуть зупиняти провадження у подібних – типових – справах до постановлення відповідного рішення Верховним Судом та набрання ним законної сили.
Правові наслідки судового рішення, ухваленого у зразковій справі, передбачено частиною третьою статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України, якою встановлено, що під час ухвалення рішення у таких само – типових – справах суди мають враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені в рішенні за результатами розгляду зразкової справи. Крім того, такі справи в майбутньому вважатимуться справами незначної складності, що означає їх пришвидшений порядок розгляду, і не зможуть бути оскаржені до суду касаційної інстанції. Варто зазначити, що на сьогодні територіальні органи ПФУ майже завжди подають касаційні скарги на судові рішення у зазначених справах, однак через брак відповідного фінансування не сплачують судовий збір, що призводить до повернення касаційних скарг.
Нагадаю, що 30 січня 2018 року у подібній справі № 428/6579/17, яку також вели юристи БФ “Право на захист”, Верховний Суд ухвалив перше з часу його створення рішення на користь позивача, якому припинили виплату пенсії на підставі постанови КМ України № 365, визнавши пріоритетність норм Закону України над постановами Кабінету Міністрів України. З того моменту аналогічні рішення Верховний Суд ухвалював ще майже у 25 справах. Тож БФ “Право на захист” сподівається, що зразкове рішення також буде на користь пенсіонера-ВПО.
© ТОВ “Інформаційно-аналітичний центр “ЛІГА”,
2018 © ТОВ “ЛІГА ЗАКОН”, 2018