Зробити пожертву
Укр / Eng
14.01.21

14 січня 2021 року Європейський суд з прав людини (Суд) прийняв до розгляду [1] міждержавну скаргу України проти РФ щодо порушень прав людини в тимчасово окупованому Криму.

Суд визнав частково прийнятною скаргу, в якій Уряд України наводить докази систематичних порушень низки статей Європейської Конвенції з прав людини з боку РФ. Таке рішення є надзвичайно важливим для України, адже визнання прийнятності скарг є необхідною передумовою для подальшого розгляду Судом справи по суті.

Наголосимо на основних аспектах сьогоднішнього рішення.

1. Суд встановив, що має достатньо доказів, щоб вважати, що РФ здійснювала ефективний контроль над Кримом з 27 лютого 2014 року. Це означає, що відповідальність за порушення прав людини в Криму з 27 лютого 2014 нестиме саме РФ, як держава, що здійснювала юрисдикцію над територією півострова. Важливою є і дата початку здійснення ефективного контролю. Фактично, Суд спростував аргумент РФ про те, що її юрисдикція над Кримом почалася лише після проведення т.зв. «референдуму», тобто після 18 березня 2014 року. Сьогоднішнє ж рішення відкриває шлях до доведення відповідальності РФ за порушення прав людини в Криму до проведення незаконного референдуму.

2. Суд встановив, що має у своєму розпорядженні достатньо доказів, які підтверджують систематичний характер та офіційне толерування з боку РФ численних порушень прав людини. Кількість таких порушень дозволяє стверджувати про адміністративну практику порушень прав людини Росією. Йдеться, зокрема, про насильницькі зникнення та відсутність ефективного розслідування, катування/нелюдське чи таке, що принижує гідність поводження та покарання, незаконне тримання під вартою, відсутність справедливого суду через поширення російського законодавства на суди Криму, придушення неросійських ЗМІ, перешкоджання здійсненню свободи релігії, незаконні обшуки приватного житла, заборона публічних зібрань та об’єднань, придушення української мови в школах, експропріація майна приватних осіб без компенсації, незаконне обмеження свободи пересування, численні випадки дискримінації кримських татар. Підтвердивши прийнятність цих скарг, Суд переходить до їх розгляду по суті.

3. Декілька скарг були визнані Судом неприйнятними, унеможливлюючи розгляд цих скарг по суті. Йдеться про випадки вбивств, перешкоджання діяльності іноземних журналістів та націоналізації майна українських солдатів, які були визнані Судом поодинокими, а отже не досягли рівня адміністративної практики порушень прав людини Росією.

4. Крім того, Суд прийняв рішення повідомити уряд РФ про скаргу щодо передачі українських ув’язнених на територію РФ, подану Україною в 2018 році. Від сьогодні цю скаргу приєднано до справи Україна проти Росії (щодо Криму), а питання щодо її прийнятності буде вирішено на більш пізніх стадіях.

Таким чином, сьогоднішнє рішення Суду є очікуваною і радісною перемогою України на юридичному фронті боротьби з РФ. Перший етап пройдено: шлях до розгляду в Страсбузі заявлених скарг по суті відкрито. 

Зазначила Ярослава Юдіна, стратегічний юрист БФ “Право на захист”

Текст рішення суду доступний за посиланням