В місті Лозова, яке є найбільшим містом Харківської області, проживає 3 0141 тис. мешканців, значна частина яких належить до найбільш вразливих груп населення. Саме вони потребують соціального захисту, і тому регулярно відвідають УСЗН.
Але як ВПО, яких у місті понад 3 500, так і місцеві мешканці та громадські активісти часто скаржилися на брак актуальної інформації, зокрема, щодо способів захисту своїх прав, шляхів звернення до держорганів, можливостей отримання допомоги від гуманітарних організацій тощо.
Зрозуміло, що для ВПО, як і для місцевих мешканців, дуже бажаною, а іноді й критично необхідною, є інформація про правозахисні організації, до яких можна звернутися у разі порушення прав, телефонів Урядової гарячої лінії, щоб залишити скаргу чи вирішити питання.
Під час моніторингу співробітники Харківського офісу БФ «Право на захист» відвідали Лозову, поспілкувалися з людьми та з’ясували, що місцеві мешканці відчували брак подібної інформації, розміщеної у зручний для них спосіб. Відвідувачам УСЗН, особливо із певними вадами здоров’я, дуже важко було отримати необхідну для них інформацію щодо деталей тієї чи іншої послуги УСЗН без візиту до спеціаліста. За словами співробітників УСЗН, вони мали таку інформацію та могли її своєчасно розміщувати, проте у приміщенні УСЗН не було спеціально пристосованого місця під розміщення великої кількості інформації. Тож інформацією були заклеєні всі стіни, навіть столи використовувалися для того, щоб розкласти на них брошури та ліфлети.
Завдяки допомозі БФ «Право на захист», який у рамках реалізації проекту підтримки громад, що постраждали від конфлікту, встановив у приміщенні УСЗН інформаційне табло для осіб з проблемами зору та інформаційні стенди, зазначена проблема була ефективно вирішена.
На стендах та табло можна розміщувати не лише інформацію, що безпосередньо стосується роботи та послуг УСЗН, але і інші матеріали просвітницького характеру, зокрема і соціальну рекламу на екрані табло. Це привертає увагу ВПО та відвідувачів до актуальних тем і проблем (пропаганда здорового способу життя, запобігання вчиненню насильства в сім’ї, виховання гендерної культури та подолання гендерних стереотипів, підвищення рівня правової культури, проблема торгівлі людьми та підвищать поінформованість населення, зокрема, осіб з інвалідністю, осіб з обмеженими фізичними можливостями, з числа переміщених осіб та осіб із сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах) та сприяє профілактиці негативних соціальних явищ або поширює інформацію про можливості вирішення таких проблем.
«Виготовлення та розміщення всіх важливих інформаційних матеріалів для подальшого розміщення їх на стендах, а також виготовлення електронної соціальної реклами здійснюється відділом координації соціальної роботи УСЗН, – розповіла Ольга Родіонова, співробітниця Харківського офісу БФ «Право на захист». – Представники УСЗН Лозівського підтримують стенди та інформаційне табло у належному технічному стані, слідкують за збереженням обладнання. Також матеріали для розміщення на стендах, зокрема, актуальну для ВПО та осіб з обмеженими можливостями інформацію, надає Лозівська міськрайонна громадська організація «Спілка інвалідів-візочників».
Правозахисники зазначають, наразі відвідувачі УСЗН (в тому числі ВПО та люди з обмеженими можливостями) отримали доступ до більш якісної інформації щодо послуг УСЗН та реалізації їхніх прав, яка розміщена у більш зручний для ознайомлення спосіб (з урахуванням потреб осіб з обмеженими можливостями). Це, в свою чергу, сприяє більшій захищеності осіб, які звертаються до УСЗН, внаслідок їхньої обізнаності про послуги УСЗН.
«Завдяки грамотному облаштуванню носіїв інформації УСЗН стало більш дружнім до ВПО, зокрема осіб із обмеженими можливостями, що зменшило рівень напруження під час відвідування УСЗН, – підкреслила Любов Бутенко, керівник Харківського офісу БФ «Право на захист». – Відвідавши Лозову після розміщення стендів та табло ми впевнилися, що доступ місцевих мешканців до інформації дійсно покращився, а час на отримання послуг УСЗН скоротився внаслідок кращої обізнаності відвідувачів про деталі отримання конкретних послуг на етапі візиту до спеціаліста УСЗН».
Наразі у Лозовій значно більша кількість переселенців та осіб у СЖО дізнаються про повний спектр послуг УСЗН та можливості державного соціального захисту.
Нагадаємо, БФ «Право на захист» в рамках проекту «Адвокація, захист та правова допомога ВПО», що реалізується за підтримки Агентства ООН у справах біженців (UNHCR), реалізував невеликі проекти, спрямовані на допомогу громадам.
Під час поточного моніторингу співробітники Проекту виявляли проблеми, які були найгострішими для всієї громади населеного пункту або якоїсь її частини, та приймали рішення щодо надання допомоги.
Допомога надана в рамках проекту «Адвокація, захист та правова допомога ВПО», що реалізується БФ «Право на захист» за підтримки Агентства ООН у справах біженців (UNHCR).
Допомога надається постраждалим від конфлікту громадам, виявленим співробітниками Проекту під час моніторингу.[boc_img_gallery fixed_size=”yes” img_hover_effect=”2″ image_ids=”5936,5963,5964″]