Зробити пожертву
Укр / Eng
07.06.18

Успішні завершення справ у судах – про них БФ «Право на захист» неодноразово розповідав у чисельних статтях, інтерв’ю, заходах для ЗМІ, зустрічах із переселенцями. Але все частіше ми почали отримувати коментарі про те, що рішення судів не виконуються та залишаються виключно «на папері».

Чи дійсно це так, насправді, не має однозначної відповіді, адже питання виконання судового рішення часто залежить від самої суті справи.

Наразі найбільший інтерес викликає виконання судових рішень у справах про відновлення пенсійних виплат. У цьому випадку необхідно зазначити, що в абсолютній кількості  випадків рішення суду виконується. Водночас, головне питання полягає в тому, як швидко це відбувається.

Володимир Орєхов, юрист Бахмутського офісу БФ «Право на захист» розповідає про алгоритм дій після винесення судом рішення в такій справі.

Після успішного вирішення справи в суді виникає необхідність довести справу до логічного кінця, оскільки виконання судового рішення є завершальною стадією судового захисту.

Відповідно до КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов’язковим до виконання. Але досить часто рішення суду, яке набрало законної сили, щодо зобов’язання Пенсійного Фонду України (ПФУ) відновити виплату пенсії позивачу з урахуванням заборгованості, що утворилась, органами ПФУ виконується не досить швидко або не виконується певний час.

Які причини невиконання рішення суду?

  1. Значне навантаження на управління ПФУ.
  2. Технічні проблеми: проблеми із програмним забезпеченням (можливо, це тимчасова проблема).
  3. Безвідповідальність: працівники управління ПФУ, у тому числі керівник, який безпосередньо відповідальний за роботу управління, переконані у відсутності будь-яких загроз у разі не виконання одного чи кількох рішень суду, оскільки, як правило, кожного місяця суд передає до управління ПФУ для виконання значну кількість рішень.

Отже, рішення суду на вашу користь – це лише перша сходинка на шляху до реального отримання виплат.

Як саме працює управління ПФУ?

Кожного поточного місяця (переважно в першій половині) управління планує виплату пенсії, у тому числі й стягнутої за рішенням суду (без поділу на відновлення виплати, або стягнення суми). Якщо рішення суду надійшло після надання таких планів до виплати, виплата буде призначена на наступний місяць. Як приклад: рішення суду – у січні, надійшло без участі позивача до управління ПФУ в лютому, після 20 числа, отже, ймовірно, буде виконано лише у квітні.

На жаль, на практиці трапляються випадки й більш тривалого не виконання рішення суду.

У середньому строк від дати подачі позову до виконання рішення складає 5-6 місяців, а від дати винесення остаточного рішення до виконання – 1,5-2 місяці.

Якщо ж рішення суду не виконується понад 2-3 місяці, то необхідно вживати заходів щодо його виконання. Для цього необхідно знати наступне.

У випадках, коли рішення суду не виконується, законодавством передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність за невиконання судового рішення.

Що робити, аби рішення суду було виконано якнайшвидше?

1. Після отримання інформації про набрання законної сили рішенням суду отримайте в суді 2 виконавчих листа (на суму заборгованості та на судовий збір). Інколи суди забувають вказати в рішенні інформацію про судовий збір. У такому випадку слід звернутися до суду із заявою про ухвалення додаткового рішення. Якщо ви не були присутні під час судового засідання та не маєте повного тексту судового рішення, також отримайте його разом із виконавчим листом, подавши про це відповідну заяву до суду.

2. Маючи на руках виконавчий лист щодо зобов’язання ПФУ відновити виплату пенсії, необхідно підготувати такі заяви:

  • Заява до Державної виконавчої служби про примусове виконання рішення.
  • Заява до поліції про кримінальне правопорушення, передбачене ст. 383 КК України.
  • Заява до управління ПФУ з вимогою виконати рішення суду у найкоротший термін (до якої необхідно додати копію виконавчого листа, копію рішення суду, заяви до поліції та Державної Виконавчої Служби).

3. Тепер у вас на руках є документи, які змусять керівника управління ПФУ усвідомити серйозність ваших намірів, повідомити вам про строки виконання рішення та взяти під особистий контроль вашу справу.

4. Якщо ж керівник чи співробітники управління ПФУ й надалі не вживають жодних заходів щодо виконання рішення суду, слід направити складені заяви відповідним адресатам. При цьому від Державної Виконавчої Служби слід отримати постанову про відкриття виконавчого провадження, а від поліції – витяг із ЄРДР.

5. Якщо ви отримали виконавчий лист про стягнення судового збору, отримати назад свої кошти можете без участі ПФУ. Необхідно лише подати відповідну заяву до Державної казначейської служби України.

По безоплатну юридичну допомогу звертайтеся до офісів БФ «Право на захист» або на гарячу лінію за телефонами:

+38 (099) 507 50 90
+38 (094) 905 67 64
+38 (098) 597 64 72
+38 (063) 496 80 88