«Несправжні» пенсіонери-переселенці коштують державі щомісяця 1 млрд грн. В СБУ вважають, що більше половини переселенців повернулися на непідконтрольну українській владі територію, продовжуючи отримувати бюджетні виплати. СБУ хоче позбавити їх пенсій, а юристи пропонують пенсіонерам оскаржувати неправомірні дії в суді.
У Службі безпеки України оцінили втрати державного бюджету від виплати пенсій несправжнім переселенцям, які насправді проживають на непідконтрольній українській владі території Донбасу, в 1 млрд грн на місяць. «І це тільки пенсії, без урахування соціальних виплат», – заявив голова СБУ Василь Грицак.За інформацією СБУ, з 1,3 млн офіційно зареєстрованих внутрішньо переміщених осіб 60% постійно проживають на території ОРДЛО – повернулися на окуповану територію Донецької та Луганської областей. «Відомство проводить перевірку на наявність фіктивних переселенців і отримання ними соціальних виплат», – сказав Василь Грицак.
В ході перевірки СБУ з’ясувалося, що в одному з будинків Сєвєродонецька в Луганській області зареєстровано 7,5 тис. переселенців, в одній квартирі в Ізюмі Харківської області – 3293 переселенця, а в одному будинку в Дружківці Донецької області – 1300 переселенців. «У більшості випадків оформлення соціальних виплат здійснювалося посадовими особами органів соціального захисту населення, Держміграційної служби та Пенсійного фонду всупереч вимогам законодавства – без присутності тимчасово переміщених осіб. Також оформлялися люди, які постійно проживають в ОРДЛО, померли або пропали безвісти», – заявили в СБУ. За підсумками цих перевірок вже розпочато 24 кримінальних виробництва.
Отримані незаконно гроші направляються найчастіше на підтримку незаконних збройних формувань «ДНР/ЛНР». Тільки в 2016 році виявлено 20 спроб незаконно перевезти гроші: вилучено 3,9 млн грн, $878 тис., 10 тис. євро, 14 млн російських рублів і 230 платіжних карток. Минулого вівторка на пункті пропуску «Чугунівка» правоохоронці затримали 48-річну луганчанку, яка намагалася незаконно вивезти з України до Росії 740 тис. грн і 298 банківських карток.
Сувора реальність
У Мінсоцполітики минулого року з 1,1 млн пенсіонерів, зареєстрованих як внутрішньо переміщені особи, відомство припинило виплати 180 тис. «З них 22 тис. чоловік померли, а 150 тисяч – перестали отримувати виплати на підставі інформації від СБУ та міліції, що ці пенсіонери не проживають за вказаними місцями проживання», – сказав міністр соціальної політики Павло Розенко.
Про проблему «фальшивих» переселенців знають і в Мінфіні. «Зараз виплати переселенцям через Ощадбанк отримують близько 160 тис. сімей», – розповів співрозмовник в Мінфіні. Хоча іще минулоріч кількість таких сімей перевищувала 300 тис. «За нашими даними, 160 тис. сімей – це реальна кількість одержувачів фіндопомоги від держави. Відсіяти «липових» отримувачів нам вдалося в першу чергу завдяки співпраці з Ощадбанком», – зазначив він. Економія в ході верифікації всіх соцвиплат і пенсій очікується на рівні 5 млрд грн. «Основні напрямки, де ми сподіваємося заощадити, – соцдопомога переселенцям і пенсії, насамперед на «сірих» територіях», – розповіли неофіційно у відомстві.
Право на пенсію
На думку юристів, позиція влади суперечить нормам закону «Про пенсійне забезпечення». Зокрема, порушується ст. 85: «Пенсії виплачуються без урахування одержуваного заробітку (прибутку) за місцем проживання пенсіонера, незалежно від реєстрації місця проживання». «Пенсії отримують громадяни України, які проживають за кордоном, а також іноземці, які проживають в Україні. Чому ж уряд хоче позбавити пенсій громадян України, які проживають на території України, нехай навіть тимчасово непідконтрольній українській владі? Невже пенсіонери винні, що держава не може забезпечити їм виплату пенсій за місцем проживання?» – дивується експерт з адвокації ВБФ «Право на захист» Олена Виноградова.
Підставою для припинення виплати пенсії, згідно із законодавством, є призначення пенсії на підставі документів, що містять недостовірні відомості, проживання пенсіонера за кордоном, «якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України», смерть пенсіонера, а також неотримання призначеної пенсії протягом шести місяців поспіль.
Партнер юрфірми «КПД Консалтинг» Кирило Козак вважає, що у випадку з «фіктивними» пенсіонерами підставою для припинення виплати пенсій може стати призначення пенсії на підставі документів, що містять недостовірні відомості. «При цьому рішення про припинення виплати ухвалюється Пенсійним фондом або ж його територіальними органами чи судом», – нагадує Кирило Козак. Він не виключає варіанту, коли потерпілі пенсіонери почнуть оскаржувати такі рішення Пенсійного фонду в суді. «І за наявності доказів реальності, а не фіктивності перебування на підконтрольній Україні території, вони виграють справу», – каже Кирило Козак.