Зробити пожертву
Укр / Eng
21.12.16

20 грудня відбулось друге засідання Робочої групи з питань підготовки проектів законів та підзаконних нормативно-правових актів щодо вдосконалення національного законодавства України стосовно захисту прав людини внутрішньо переміщених осіб, організоване Міністерством з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України за підтримки Проекту Ради Європи “Посилення захисту прав людини внутрішньо переміщених осіб в Україні”.

Захід модерував заступник Міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб  України, співголова робочої групи Георгій Тука.

З вітальними словами до учасників засідання звернулись Вадим Черниш, Міністр з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб  України, Григорій Немиря, голова Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин, співголова робочої групи, Лілія Гретарсдоттір, координатор проекту Ради Європи “Посилення захисту прав людини внутрішньо переміщених осіб в Україні”, заступник голови Департаменту співробітництва з міжнародними організаціями та громадянським суспільством Ради Європи (м. Страсбург), співголова робочої групи, Ганна Христова, керівник Проекту Ради Європи (м. Київ), кандидат юридичних наук, доцент.

Після цього, учасникам зустрічі були представлені напрацювання та проекти законодавчих актів або змін та доповнень до чинних законів та підзаконних нормативно-правових актів п’яти тематичних підгруп з різних сфер життя ВПО, а саме:

  • Підгрупа 1. Вдосконалення правового становища ВПО та повноважень органів державної влади та місцевого самоврядування з питань ВПО (координатор: Тетяна Дурнєва, експерт з питань ВПО Інституту суспільно-економічних досліджень): було презентовано проект методичних рекомендацій щодо проведення експертизи проектів нормативно-правових актів, що зачіпають права ВПО, на відповідність Керівним принципам ООН з питань переміщення всередині країни та стандартам Ради Європи щодо внутрішнього переміщення;
  • Підгрупа 2. Підтвердження цивільних станів та угод, визнання юридичних фактів (координатор: Олена Сінчук, начальник Управління забезпечення доступу до правової допомоги Координаційного центру з надання правової допомоги): було презентовано проект змін до законів України “Про нотаріат”, “Про безоплатну правову допомогу”, “Про судовий збір”, “Про виконавче провадження” щодо забезпечення прав ВПО;
  • Підгрупа 3. Проблеми захисту соціально-економічних прав ВПО (координатор: Олена Виноградова, правовий аналітик БФ “Право на захист”): було презентовано проект постанови Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505 “Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг”;
    Напрацювання підгрупи № 3 доступні для ознайомлення за посиланням.
  • Підгрупа 4. Забезпечення законодавчих підстав для покращення доступу до освіти (координатор: Володимир Устименко, директор Інституту економіко-правових досліджень НАН України, доктор юридичних наук, професор; співдоповідач: Світлана Кретович, завідувач сектору переміщених вищих навчальних закладів Департаменту вищої освіти Міністерства освіти і науки України): було презентовано пропозиції департаменту вищої освіти МОН до Порядку проходження атестації для визнання здобутих кваліфікацій, результатів навчання та періодів навчання в системі вищої освіти, здобутих на тимчасово окупованій території України після 20 лютого 2014 року, затвердженого наказом МОН від 19 травня 2016 року № 537, зареєстрованого в Мінюсті 30 травня 2016 року № 793/28923, та до Порядку прийому для здобуття вищої та професійно-технічної освіти осіб, які проживають на тимчасово окупованій території України, затвердженого наказом МОН від 24 травня 2016 року № 560, зареєстрованого в Мінюсті 31 травня 2016 року № 795/28925;
  • Підгрупа 5. Житло, реституція, компенсація за втрачену власність (координатор: Олеся Цибулько, радник Міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України; співдоповідач: Олег Первомайський, експерт Проекту Ради Європи, кандидат юридичних наук, доцент, Київський національний університет ім. Тараса Шевченка): було презентовано проект Концепції забезпечення житлом ВПО.

«Я вдячний, що багато хто з вас долучився до цієї роботи. Ми всі намагаємося зробити так, аби ця група могла злагоджено у різних напрямках відпрацювати те, що Україна давно мала би зробити по захисту прав ВПО. Сподіваюся, що вдасться за короткий час завершити цю роботу», — заявив Вадим Черниш.

Зокрема, Міністр наголосив на необхідності внесення змін до існуючої системи реєстрації ВПО, яка не дозволяє навіть визначити точну кількість громадян, які підпадають під цей статус.

У свою чергу, Голова Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Григорій Немиря повідомив, що вже запропонував голові Верховної Ради провести тематичний пленарний день, повністю присвячений питанням захисту ВПО під час пленарного тижня в середині січня.

«Тобто у нас є ще місяць, щоб все підготувати. Я звернувся до Голови Верховної Ради з проханням дати доручення комітетам, в яких знаходяться законопроекти, щоб вони були опрацьовані та підготовлені до розгляду до 17 січня. Також Голову ВР поінформовано, що цією робочою групою зараз напрацьовуються законопроекти, які можуть бути запропоновані ВР для першочергового ухвалення», — сказав Григорій Немиря.

Після презентації результатів роботи тематичних підгруп учасники Робочої групи домовились про подальший план роботи до наступного засідання вже у 2017 році.