8 червня відбулася прес-конференція «Рік постанови № 365: коли закінчаться знущання над переселенцями?».
Рівно рік тому Уряд затвердив постанову № 365, якою передбачив механізм здійснення контролю за соціальними і пенсійними виплатами переселенцям. Прийняття цієї постанови викликало цілу низку негативних наслідків для громадян, які були вимушені покинути свої домівки через конфлікт на Сході України.
У серпні 2016 року громадські організації, в тому числі БФ «Право на захист» та ГО «Донбас СОС» подали позови до суду проти Кабінету Міністрів України із вимогою скасувати постанову № 365. Проте, незважаючи на соціальну значущість питання, судовий процес затягується. Чергове судове засідання, на якому тільки почнеться розгляд справи по суті, відбудеться 13 червня о 17:40 (за адресою: м. Київ, вул. Велика Васильківська, 81-А, зал судового засідання № 133).
«Постанова Уряду № 365 – це класичний приклад того, як не має бути в демократичній правовій державі, що обрала курс в напрямку європейських цінностей в сучасному їхньому розумінні. Ми не можемо мовчки погоджуватись із формуванням будь-якої державної політики, а надто соціальної, без врахування думки самих отримувачів державної допомоги. Ми не можемо мовчки погоджуватись із тим, що хтось в односторонньому порядку вирішує, чи маємо ми право отримати нашу законно зароблену пенсію, чи ні», – підкреслила Олена Виноградова, правовий аналітик БФ «Право на захист».
Процедури відновлення, призначення соціальних виплат і пенсій переселенцям і контролю за ними, затверджені постановою Кабінету Міністрів України № 365 від 8 червня 2016 року, за словами правозахисників, порушують Конституцію та закони України, міжнародні стандарти прав людини та є відверто дискримінаційними.
«Сьогодні, відстоюючи права ВПО, ми насправді формуємо підходи до формування державної політики щодо будь-якої категорії громадян України: нуль терпимості до дискримінації за будь-якою ознакою, неприпустимість мовчазної згоди з будь-яким порушенням наших прав, обов`язковість однакового ставлення до всіх без винятку жителів України, – наголосила Олена Виноградова. – Вже рік ми вимагаємо від Уряду скасувати постанову № 365 і якщо Уряд не дослухається до нас, то з урахуванням тієї судової практики, яку ми маємо на сьогодні, ми домагатимемося справедливості в національних і міжнародних судових інстанціях».
Правозахисники акцентують: невідповідність постанови Кабінету Міністрів України № 365 Конституції та законодавству України спонукала громадян подавати позови проти територіальних управлінь праці та соціального захисту населення і управлінь Пенсійного фонду України. Так, станом на середину травня 2017 року вже існує понад 60 судових рішень на користь внутрішньо переміщених осіб проти дискримінаційних положень постанови Уряду № 365.
«Припинення соціальних та пенсійних виплат, які гарантовані Конституцією та законами України, на підставі підзаконних нормативних актів чи навіть рекомендаційних листів, власне і є порушенням Конституції та цих законів. Аналіз судової практики, в тому числі юристів БФ «Право на Захист», свідчить про те, що доведення неправомірності дій посадовців в судовому порядку – є абсолютно реальним, – зазначила Юлія Трало, координатор з питань надання правової допомоги БФ «Право на захист». – Безумовно, це займає достатньо багато часу та зусиль. Але наразі ми вже маємо приклади позитивних судових рішень на користь ВПО: вони вступили в силу, а пенсіонери-переселенці отримали виплати за 6-8 місяців. Хочу зауважити, що ми маємо можливість допомогти у судах десяткам, можливо сотням людей, однак тисячі залишаються без такої допомоги. У зв’язку з цим є нагальна потреба вирішувати питання виплат переселенцям та особам, що постраждали внаслідок конфлікту, комплексно та на законодавчому рівні».
Ольга Гвоздьова, координатор з адвокації ГО «Донбас СОС», наголосила на тому, що механізми, запроваджені постановою № 365, є не тільки дискримінаційними та суперечать законодавству, а й такими, що не можна втілити на практиці. А, відтак, породжують непотрібне навантаження на соціальних працівників та містять корупційні ризики. Така постанова має бути скасована, а підходи до соціального забезпечення громадян мають бути рівними.
Тож правозахисники наголошують: постанова Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 року № 365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» повинна бути визнана незаконною і нечинною. А Уряд у свою чергу повинен розробити і затвердити чіткі та прозорі механізми соціального і пенсійного забезпечення ВПО, та населення, яке постраждало внаслідок конфлікту, забезпечивши водночас рівність усіх громадян України перед законом.[boc_img_gallery fixed_size=”yes” img_hover_effect=”2″ image_ids=”4946,4941,4942″]