Зробити пожертву
Укр / Eng
24.07.19

Експерти БФ «Право на захист» представили результати аналітичного дослідження судової практики щодо компенсації за пошкоджене/зруйноване майно внаслідок збройного конфлікту. Презентація відбулась під час круглого столу, участь в якому взяли понад 30 гостей, зокрема суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду Євгеній Петров, суддя Великої Палати ВС Віталій Уркевич, начальник Департаменту аналітичної та правової роботи ВС Расім Бабанли, начальник правового управління вищеназваного департаменту Михайло Шумило, представники Національної школи суддів, юристи, які спеціалізуються на подібних справах та науковці. Організатором заходу став БФ “Право на захист” за підтримки Агентства ООН у справах біженців в Україні.

Головною темою зустрічі стала судова практика в царині отримання компенсації за зруйноване внаслідок бойових дій житло. Так, йшлося про відсутність дієвих механізмів відшкодування таких збитків громадянам з боку держави та про ті спірні і непрості моменти, з якими в своїй практиці доводилося зустрічатися юристам та суддям, які вели подібні справи. На думку учасників, в цій галузі зараз дуже багато проблемних питань, на які чинне законодавство не може дати однозначної відповіді.
Підтвердили це і результати тематичного аналітичного звіту, які було оприлюднено під час круглого столу. Як зазначила правова аналітикиня БФ “Право на захист” Еліна Шишкіна, станом на сьогодні у різних судових інстанціях знаходиться близько 150 подібних справ — і у 32 з них інтереси позивачів представляють юристи БФ «Право на захист». Останні, як зауважила спікерка, останнім часом дуже активно працюють саме з цією категорією справ. І їхній досвід також було враховано під час роботи над звітом.
В цілому, метою представленого дослідження було надати максимально глибокий аналіз процесу формування судової практики щодо проблеми компенсації за зруйноване майно та змін, які відбулися в цій галузі за період з 2014 по 2018 рік. Для цього експертами організації було ґрунтовно досліджено рішення судів всіх інстанцій у 23 подібних справах, починаючи з 2014-го року. А вони містять різні, часом протилежні, правові позиції українських судів щодо різноманітних аспектів проблеми компенсації. І це ще раз підтверджує відсутність напрацьованого механізму розгляду та вирішення таких справ.
Саме тому учасники круглого столу не тільки поділилися власним досвідом роботи з такими кейсами, але й озвучили свої пропозиції необхідних змін до чинного законодавства. Крім того, сам аналітичний звіт містить практичні рекомендації потенційним позивачам щодо звернення до суду із відповідними позовами.
Тож наступним кроком експертів БФ ”Право на захист” стало формування рекомендацій органам державної влади. Так, рекомендації Верховному Суду було розроблено на базі узагальнення судової практики у справах щодо компенсації за пошкоджене/зруйноване внаслідок збройного конфлікту майно. А рекомендації Кабінету Міністрів України містили інформацію щодо механізму компенсації, а також механізму обстеження такого житла та фіксації пошкоджень. БФ “Право на захист” вже передав ці напрацювання цим державним органам.

Судова_практика_UKR

Cудова практика ENG_