Зробити пожертву
Укр / Eng
23.10.18

18 жовтня Верховна Рада ухвалила в другому читанні Закон України «Про внесення зміни до Кримінального кодексу України щодо відповідальності за незаконне перетинання державного кордону». Які у ньому ризики для переселенців? Аналізує на Громадському радіо Еліна Шишкіна, правовий аналітик БФ «Право на захист».

– Закон уже проголосували, але президент ще не підписав, відповідно, закон ще не вступив у дію. Депутати проголосували зміни до Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів. Займатися розслідуванням цих злочинів буде СБУ.

На сьогоднішній день у нас діє 204 стаття Кодексу України про адміністративні правопорушення, яка називається «Незаконне перетинання або спроба незаконного перетину державного кордону України». Нова стаття, яка була проголосована, 32.2 називається «Незаконне перетинання державного кордону України». По назвах можна подумати, що це ідентичні речі, але це не так. Нова стаття визначає «перетинання державного кордону України, з метою заподіяння шкоди інтересам держави». Йдеться про перетин кордону особами, яким заборонено в’їзд на територію України, представниками підрозділів Збройних сил чи інших силових відомств держави-агресора, поза пунктами пропусків або без відповідних документів, або з документами, що містять недостовірні відомості.

Грубо кажучи, є три суб’єкти, які можуть вчинити цей злочин. Перший – це особи, які перетинають державний кордон із метою заподіяння шкоди інтересам держави. Другий – особи, яким був заборонений в’їзд на територію України. Третій – представники підрозділів Збройних сил чи інших силових відомств держави-агресора (за Законом України про реінтеграцію Донбасу, державою-агресором є Російська Федерація) поза пунктами пропуску. Перше питання: якщо вони пройдуть через КПП, це не буде порушення закону? Друге питання: як правоохоронці будуть доводити наявність злочинного наміру людини, яка перетинає державний кордон України з ніби-то метою заподіяння шкоди інтересам держави?

Згідно з новим законом, якщо на в’їзді з Росії в Україну ловлять людину, яка не має штампу про виїзд з території України, її мають право затримати на 72 години до з’ясування обставин. Це може стосуватись не тільки іноземних громадян та осіб без громадянства, а і громадян України, які залишились проживати на непідконтрольній території.

Цей закон вплине на біженців та шукачів політичного притулку, за нашим законодавством «особи, які звертаються за додатковим захистом». В попередньому законі була примітка, що ці статті не поширюються на такі категорії людей. У порівняльній таблиці з новим кримінальним законом існували такі поправки, але вони були відхилені. Тому біженці та шукачі політичного притулку потрапляють у групу ризику.