Зробити пожертву
Укр / Eng
01.03.16

Згідно з інформацією, яка є в розпорядженні громадських організацій, з кінця лютого 2016 р. місцеві управління праці та соціального захисту населення (далі – УПСЗН) почали масово знімати внутрішньо переміщених осіб (далі – ВПО) з державного обліку, що призводить до припинення усіх належних таким особам соціальних виплат. Це відбувається на підставі неопублікованих (а відтак, неофіційних) розпоряджень Міністерства соціальної політики України (далі – Мінсоцполітики) відповідно до списків, складених нібито Службою безпеки України (далі – СБУ) та Державною прикордонною службою України.

Інформація про припинення соціальних виплат сотням тисяч ВПО на підставі розповсюджених списків підтверджується високими посадовими особами Мінсоцполітики та ВПО з різних регіонів. Високопосадовці стверджують, що списки містять інформацію про осіб, які начебто повинні бути зняті з обліку внутрішньо переміщених осіб через те, що проживають на тимчасово непідконтрольній території України і що після перевірок та підтвердження факту проживання таких осіб на підконтрольній Урядові території органами Державної міграційної служби України чи ВПО особисто усі «тимчасово призупинені» виплати нібито будуть відновлені.

Водночас повідомлення ВПО про конкретні випадки призупинення соціальних виплат, що надходять до ВБФ «Право на захист» з регіонів, свідчать про те, що від потрапляння до подібних списків та проблем із доступом до пенсій та інших соціальних виплат і допомоги, не застрахована жодна ВПО. Більше того, місцеві органи влади, не мають законних підстав, порядків та чітких інструкцій до проведення перевірок і відновлення «призупинених» соціальних виплат, що може призвести до блокування усіх соціальних виплат вразливим категоріям ВПО, чиї імена потрапили до таких списків, незважаючи на повну обізнаність місцевих органів влади із тим фактом, що вони не поверталися на непідконтрольні території та проживають за місцем обліку ВПО.

ВБФ «Право на захист» переконані, що окреслені вище дії Мінсоцполітики та інших залучених органів влади, які призводять до призупинення необхідних для виживання соціальних виплат сотням тисяч внутрішньо переміщених осіб, а також інших осіб, що постраждали від конфлікту, незаконними та такими, що суперечать Конституції України (детальніше щодо підстав розцінювати дії, рішення та в бездіяльність органів влади України, що призводять до призупинення соціальних виплат цивільному населенню, що постраждало від окупації АРК та конфлікту на Сході України див. юридичну довідку). Серед ВПО наростає нерозуміння через повідомлення про припинення соціальних виплат. Брак інформації про те як ВПО, особливо непрацездатні та інші  вразливі особи з їх числа, можуть захистити себе від потрапляння до «списків» та найважливіше зубожіння в наслідок припинення соціальних виплат, про процедури перевірок та відновлення виплат призводить до того, що десятки тисяч ВПО щодня змушені годинами обривати телефони та вистоювати у величезних чергах до УПСЗН на місцях, щоб отримати бодай якусь інформацію.

У зв’язку із ситуацією, що склалася ми рекомендуємо:

І. Якщо Вам відомо, що Ваше ім’я потрапило до списків:

В тому разі, якщо через неодержання певних соціальних виплат чи за інших обставин, Ви дізналися про те, що Ваше ім’я потрапило до «списків» ми рекомендуємо Вам звернутися до УПСЗН, на обліку якого Ви перебуваєте як внутрішньо переміщена особа, із письмової заявою з вимогою роз’яснення причин і правові підстави припинення соціальних виплат та вжити заходів для їх відновлення.

У випадку особистої подачі заяви, радимо Вам мати при собі дві копії та вимагати від співробітників канцелярії УПСЗН проставлення на другому її примірнику (який залишається у Вас) штампу про реєстрацію вхідної кореспонденції або ж «вхідний номер» Вашого листа з підписом відповідної посадової особи.  В разі неможливості подання такої заяви до відповідного УПСЗН особисто (в тому числі через великі черги), ВПО мають повне право подати її засобами поштового зв’язку.

Враховуючи, що місцеві УПСЗНи часто самі можуть не розуміти порядку реагування на запити ВПО з приводу «списків», випадки помилкового потрапляння до них окремих осіб, та порядку дій для відновлення неправомірно призупинених виплат, ми рекомендуємо Вам, за можливості, на ряду із поданням заяви до відповідного УПСЗН, також направити копію заповненої заяви поштою або засобами іншими засобами зв’язку до ряду центральних органів влади, а саме: Міністерства соціальної політики України, Кабінету міністрів України, Адміністрації Президента України, а також Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Направлення копії заяви до центральних органів влади допоможе звернути їх увагу на масштаб проблеми, що склалася в наслідок кроків Мінсоцполітики щодо розповсюдження сумнівних «списків» ВПО.

ІІ. Якщо Ви не знаєте чи опинилося Ваше ім’я в «списках» ВПО на припинення соціальних виплат чи ні:

Для перевірки інформації про наявність чи відсутність Вашого імені в «списках» необхідно:

  • зателефонувати до УПСЗН, на обліку якого перебуваєте

або

  • відвідати цей УПСЗН особисто.

Якщо Ви приймете рішення відвідати Ваш УПСЗН особисто, ми радимо мати при собі письмову заяву (у двох примірниках) з вимогою про відновлення виплат, на той випадок, якщо при відвіданні УПСЗНу Ви дізнаєтеся, що Ваше ім’я опинилося в «списках».

Однак, не виключено, що через те, що ця проблема ця стосується значного числа переселенців, Вам буде важко додзвонитися до відповідних органів влади, а при особистому візиті до УПСЗН ви змушені будете очікувати прийому у довгих чергах.

Якщо перевірка інформації про наявність Вашого прізвища в “списках” телефоном чи під час особистого відвідування УПСЗНу є для Вас складною фізично чи морально, ми рекомендуємо Вам здійснити таку перевірку шляхом направлення запиту про доступ до публічної інформації до відповідного УПСЗН рекомендованим листом або електронною поштою.

Якщо у Вас є така можливість, доцільно також направити копію цього запиту до Мінсоцполітики, Кабінету Міністрів, Адміністрації Президента та Уповноваженого ВРУ з прав людини.

 ІІІ. В кожному разі рекомендуємо Вам звернутися за порадою юриста.

Якщо Ви потребуватимете безкоштовної юридичної допомоги в оскарженні відмови відповідних органів відновити Вас у базі внутрішньо переміщених осіб, або матимете бажання повідомити інформацію про Ваш особистий випадок ВБФ «Право на захист», просимо Вас направити копію Вашого запиту про доступ до інформації щодо наявності Вашого імені в базі ВПО та/або заяви щодо вжиття заходів щодо відновлення виплат, інформацію про відповідь УПСЗН на Ваші звернення, а також скан-(фото-) копію заповненої Вами форми згоди на збір, зберігання та обробку персональних даних на адресу: Програма захисту ВПО,

ВБФ «Право на захист»,

вул. Щекавицька, 55,

м. Київ, 04071