Зробити пожертву
Укр / Eng
07.03.16

З кінця лютого 2016 р. місцеві управління праці та соціального захисту населення (далі – УПСЗН) почали масово знімати внутрішньо переміщених осіб (далі – ВПО) з обліку. Ця процедура відбувається на підставі неопублікованих (а відтак неофіційних) розпоряджень Міністерства соціальної політики України, відповідно до списків, складених Службою безпеки України та Державною прикордонною службою України, та призводить до припинення усіх соціальних виплат і навіть пенсій.

За інформацією високопосадовців, до списків потрапили ВПО, які, начебто, проживають на тимчасово непідконтрольній території України, і відповідно не мають права носити статус «переселенців» та отримувати адресну грошову допомогу від української держави. За словами представників держорганів, кожен, хто потрапив до списку, буде знятий з обліку ВПО, а його соцвиплати будуть призупинені.

У Мінсоцполітики заявляють, що ВПО можуть особисто звернутися до УПСЗН, в якому вони зареєстровані, щоб підтвердити місце свого проживання на підконтрольній Україні території, після чого виплати їм буде відновлено.

Водночас, за результатами моніторингу, проведеного ВБФ «Право на захист» в різних регіонах України, виявилося, що до «чорних списків», як їх прозвали самі переселенці, потрапило багато внутрішньо переміщених осіб, які протягом довгого часу постійно проживають за місцем реєстрації на підконтрольній Україні території (серед них вразливі категорії громадян, життя та добробут яких залежить від соціальних виплат). Більш того, в деяких районних УПСЗН підтвердили, що до списку потрапили всі зареєстровані у них переселенці.

Місцеві органи влади не мають законних підстав, порядків та чітких інструкцій щодо проведення перевірок і відновлення «призупинених» соціальних виплат та пенсій. Це може призвести до блокування адресної допомоги ВПО та інших виплат на невизначений час без можливості їх подальшої компенсації, навіть коли місце проживання їх власників на українській території буде підтверджене.

На жаль, жоден держорган влади не інформує ВПО про те, що вони потрапили до списку, а також до яких наслідків це призведе. Через брак інформації десятки тисяч ВПО щоденно телефонують на «гарячу лінію» Мінсоцполітики та вистоюють величезні черги до УПСЗН.

Тим часом, Пенсійний фонд України (далі – ПФ), що підпорядковується безпосередньо Кабінету Міністрів України через Мінсоцполітики пішов ще далі, зупинивши виплату пенсій усім переселенцям, незалежно від наявності чи відсутності їх імен в “списках СБУ”, в п’яти областях України: Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій, Луганській, Харківській. Водночас, враховуючи відсутність будь-яких офіційних пояснень ПФ щодо географії та правових підстав такого “призупинення”, не виключено, що переселенці-пенсіонери, зареєстровані в інших областях України, можуть також не одержати належні їм пенсійні виплати.

4 березня 2016 на офіційному сайті ПФ з’явилося повідомлення, згідно з яким для відновлення “тимчасово призупинених пенсій” ВПО-пенсіонерам необхідно особисто прибути до органу Пенсійного фонду, де він перебуває на обліку як одержувач пенсії, пред’явити паспорт і довідку про взяття на облік ВПО та подати заяву про поновлення виплати пенсій. В повідомленні також йдеться, що після одержання такої заяви відповідний орган ПФ перевірить дійсність довідки про взяття на облік ВПО (чи не значиться заявник в “списках СБУ”) після чого виплати пенсії заявникові буде відновлено з дати її припинення. В той же час, в повідомленні не вказано, в який термін має бути проведена перевірка та поновлення пенсій.

Спеціалісти ВБФ «Право на захист» вважають дії Мінсоцполітики та інших органів влади, залучених до призупинення необхідних для виживання ВПО соціальних та пенсійних виплат, незаконними та такими, що суперечать Конституції і законам України.

БФ «Право на захист» рекомендує ВПО, які не одержали належні їм пенсійні виплати чи мають підозри, що їхнє ім’я могло потрапити до списків СБУ:

І. Оскаржувати незаконні дії державних органів влади у вставленому законом порядку, якщо Ви маєте можливість підтримати себе за рахунок збережень протягом тривалого часу необхідного для відновлення прав шляхом оскарження.

Оскарження незаконного позбавлення пенсій та/або інших соціальних виплат – доволі складний та довготривалий процес. Якщо Ви зважитеся на відстоювання своїх прав та законних інтересів шляхом оскарження, ми радимо скористатися допомогою фахового юриста. ВБФ “Право на захист” наразі розгортає мережу юридичних клінік в п’яти областях України: Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій, Луганській, Харківській. Юристи мобільних клінік безкоштовно надаватимуть ВПО кваліфіковану юридичну підтримку в тому числі з метою оскарження незаконного припинення пенсійних та соціальних виплат. Контакти юридичних клінік публікуватимуться на нашому сайті по мірі розгортання мережі. Тим часом, Ви можете повідомити нас про Ваш випадок за контактами у м. Києві, що вказані нижче, або звернутися до центру з надання безоплатної правової допомоги у вашому регіоні.

ІІ. Якщо ви не готові відстоювати свої права шляхом оскарження незаконних дій органів влади та прагнете якомога скоріше відновити належні Вам пенсійні виплати, Ви можете:

Особисто звернутися до органу Пенсійного фонду України, на обліку якого перебуваєте як одержувач пенсії із заявою про відновлення пенсійних виплат.

При зверненні до відповідного органу ПФ ми радимо Вам мати при собі два примірники заяви та вимагати від співробітників ПФ проставити на одній з копій заяви, що залишиться у Вас на руках, штамп вхідної кореспонденції або вхідний номер листа та підпис на посвідчення прийому Вашої заяви. При особистому зверненні до органів ПФ від Вас вимагатимуть пред’явлення паспорту та оригіналу довідки про взяття на облік ВПО.

Паралельно зі зверненням до відповідного органу Пенсійного фонду доцільно також перевірити у місцевому УПСЗН чи не потрапило Ваше ім’я до “списків СБУ”.

ІІІ. Як дізнатися, що Ваше ім’я потрапило до списків?

Для перевірки інформації про наявність чи відсутність Вашого імені в «списках» необхідно:

  • зателефонувати до УПСЗН, на обліку якого Ви перебуваєте

або

  • відвідати цей УПСЗН особисто.

Через велику кількість бажаючих з’ясувати те ж саме, будьте готові до того, що телефонна лінія може бути перевантажена, а коридори УПСЗН переповнені довгими чергами.

  • Якщо ж у Вас немає можливості ані зателефонувати до УПСЗН, ані відвідати установу особисто з тим щоб дізнатися, чи є ваше ім’я у списку, Ви можете направити їм запит про доступ до публічної інформації рекомендованим листом або електронною поштою.

IV. Що робити, якщо ви потрапили до списку?

Зверніться до УПСЗН з письмової заявою, в якій буде міститися вимога роз’яснення причин і правових підстав припинення соціальних виплат та заклик вжити заходів для їх відновлення.

Цю заяву потрібно мати як мінімум у двох або трьох примірниках. Один ви віддаєте в канцелярію УПСЗН, на другому співробітник канцелярії повинен поставити штамп про реєстрацію вхідної кореспонденції або ж «вхідний номер» Вашого листа з підписом відповідної посадової особи. Цей примірник ви лишаєте собі.

Зверніть увагу, що відмова посадових осіб УПСЗН прийняти заяву, вимоги надати будь-які додаткові документи нібито для підтвердження факту проживання на підконтрольних територіях чи написати “пояснювальну записку” про те з яких причин Ваше ім’я потрапило до списків СБУ є незаконними! Задокументувати факт подібних неправомірних дій співробітників УПСЗН з метою подальшого оскарження можна дзвінком на урядову гарячу лінію 0-800-507-309.

! В разі неможливості подання такої заяви до відповідного УПСЗН особисто (в тому числі, через великі черги), ВПО мають повне право подати її поштою.

Також копії заяви доцільно буде направити поштою до Мінсоцполітики, Кабінету Міністрів, Адміністрації Президента та Уповноваженого Верховної Ради з прав людини. Це допоможе звернути їхню увагу на масштаб проблеми, яка виникла внаслідок кроків Мінсоцполітики щодо розповсюдження сумнівних «списків» ВПО.

V. Якщо Вам не вдалося підтвердити своє проживання на підконтрольній Україні території і відновити належні Вам соціальні виплати або ж Ви стикнулися із відмовою в прийомі чи подібними неправомірними діями органів державної влади, –

Радимо Вам звернутися за кваліфікованою юридичною допомогою.

Якщо Ви потребуватимете безкоштовної юридичної допомоги для того, щоб оскаржити відмову відповідних органів щодо відновлення Вас у базі внутрішньо переміщених осіб або якщо Ви маєте бажання повідомити про Ваш особистий випадок, просимо Вас направити нам:

  1. Копію Заяви з вимогою роз’яснення ситуації та відновлення виплат, яку Ви подавали до УПСЗН, відповідних інформаційних запитів або скарг (якщо Ви їх робили).
  2. Інформацію про відповідь УПСЗН на Ваші звернення або поводження, з яким Ви стикнулися при особистому візиті до УПСЗН (бажано також надіслати скан-(фото-) копії відповідей від державних органів, які Вам надійшли).
  3. Копію заповненої Вами форми згоди на збір, зберігання та обробку персональних даних.

Адреса, на яку треба відсилати документи для БФ «Право на Захист»:

Програма захисту ВПО,

вул. Щекавицька, 55,

м. Київ, 04071