Від початку збройного конфлікту на сході України сотні тисяч українських громадян – внутрішньо переміщених осіб – змушені були покинути домівки. Зі спливом часу проблема із забезпечення житлом переселенців залишається актуальною. Про це свідчать і представлені на державному рівні звіти, і результати досліджень гуманітарних організацій, у тому числі проведеного БО «Благодійний фонд «Право на захист» моніторингу.
Згідно з даними моніторингу, найбільш проблематичними питаннями для переселенців є відсутність власного житла, оплата комунальних послуг, умови проживання, оплата оренди житла. Частина внутрішньо переміщених осіб досі вимушена проживати у місцях компактного проживання, у тому числі модульних містечках, які або непридатні для тривалого перебування, або строк придатності яких уже давно вийшов. Враховуючи фінансову неспроможність, такі переселенці фактично не можуть вирішити своє житлове питання ніяк інакше, ніж за підтримки державних органів та органів місцевого самоврядування. З іншого боку, такої підтримки потребують і внутрішньо переміщені особи, які орендують житло, та розглядають варіант придбання або будівництва будинку чи квартири для повноцінної інтеграції у громаду, однак не мають для цього достатніх коштів. При цьому можна констатувати, що невеликий розмір щорічного державного фінансування не здатний компенсувати потребу у забезпеченні житлом.
Разом з цим можна відмітити і позитивні кроки: розроблення окремих правових механізмів, що покликані унормувати та спростити процедури щодо забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб; ініціативність приймаючих громад, які реалізують відповідні місцеві програми та заходи; підтримку міжнародної спільноти, організацій, котрі надають всебічну фінансову та організаційну підтримку з питань вирішення житлових проблем переселенців.
Матеріал, який ми презентуємо, розроблений в рамках Програми «Правова підтримка ВПО та органів місцевого самоврядування», яка реалізується Благодійним Фондом «Право на Захист» у межах проекту «Сприяння розвитку соціальної інфраструктури, УФСІ VI», що впроваджується Українським фондом соціальних інвестицій (УФСІ/Фонд), що фінансується Урядом Німеччини через німецький банк розвитку KreditanstaltfürWiederaufbau (KfW).
Цей пакет зразкових (модельних) документів містить різноманітні варіанти та зразки правового урегулювання забезпечення житлових прав ВПО та має на меті полегшити процес розробки відповідної документальної бази у будь-якій громаді, яка має намір реалізовувати житлові програми та сприяти вирішенню житлових проблем переселенців.
Пакет модельних документів розроблений з урахуванням кращих практик та напрацювань, які уже існують у окремих громадах, а також базується на досвіді та підходах інших країн. Пакет модельних документів має загальний характер та підготовлений з урахуванням можливості його адаптації для подальшого використання відповідно до індивідуальних потреб кожної окремої громади.
ЗАВАНТАЖИТИ документ можна за посиланням.
Документ розроблено БО «Благодійний фонд «Право на захист» на замовлення Українського фонду соціальних інвестицій (УФСІ) у рамках програми «Правова підтримка ВПО та органів місцевого самоврядування», яка виконується у відповідності з Проектом «Сприяння розвитку соціальної інфраструктури, УФСІ VI», що фінансується з грантових коштів Уряду Німеччини, наданих через KfW.