Європейська мережа з безгромадянства (ENS), членом якої є БФ “Право на захист”, підготувала третій брифінг щодо проблем захисту біженців без громадянства з України.
В ньому зокрема ENS звертають увагу на наступні проблеми захисту осіб без громадянства (ОБГ):
! У деяких країнах, зокрема у Франції, Португалії, Швейцарії та Великій Британії, досі незрозуміло, чи зможуть усі ті, хто тікає з України, в’їхати на територію незалежно від наявності документів;
! Жодна країна не поширила тимчасовий захист на всіх ОБГ та під ризиком безгромадянства, включаючи тих, хто не може підтвердити попереднє проживання в Україні на законних підставах.
! Продовжують надходити повідомлення про антиромські настрої і дискримінацію у доступі на територію, до тимчасового захисту, послуг і підтримки, з якими стикаються роми, які тікають з України, зокрема в Польщі, Молдові та Чехії.
! Дані про громадянство біженців з України дуже обмежені. Існують проблеми з ідентифікацією громадянства чи безгромадянства на пунктах перетину кордону та в пунктах реєстрації і проблеми, пов’язані з тим, як дані про громадянство реєструються під час процедур реєстрації народження, що створює додатковий ризик виникнення нових випадків безгромадянства серед дітей, громадянство яких не було точно визначено при народженні.
Для вирішення цих проблем ENS надаються в брифінгу рекомендації, в тому числі Державам-членам ЄС та іншим європейським державам – поширити тимчасові форми захисту на всіх ОБГ та осіб з невизначеним громадянством, які не можуть відповідати поточним критеріям тимчасового захисту через своє безгромадянство або наявність документів, і Європейській Комісії – переглянути Оперативні рекомендації щодо імплементації Директиви про тимчасовий захист, щоб краще задовольнити особливі потреби захисту ОБГ.
Команда БФ “Право на захист” звертає увагу на те, що процедура визнання особою без громадянства в Україні молода – вона працює з травня 2021 року, і не всі ще обізнані про поки що невелику групу ОБГ, визнаних в рамках цієї процедури. Натомість процедура лишається дієвою навіть в умовах воєнного стану в Україні, кількість визнаних ОБГ поступово зростає (за офіційними даними станом на 30 червня 2022 року 270 осіб було визнано ОБГ, про що повідомляється УВКБ ООН, щонайменше 500 заяв в стані розгляду). Серед них є і ті, хто виїхав в Європу внаслідок збройного вторгнення Російської Федерації після 24 лютого.
ХАРАКТЕРНО, ЩО ОБГ, ВИЗНАНІ В УКРАЇНІ В РАМКАХ ПРОЦЕДУРИ:
1) мають посвідку на тимчасове проживання і в силу свого правового статусу не вважаються такими, що проживають постійно в Україні;
2) не мають іншого документа, що посвідчує особу ОБГ (паспортний документ іноземця, ID картку тощо), тому що такий просто не передбачено законом;
3) скоріше за все не встигли після свого визнання оформити посвідчення ОБГ для виїзду за кордон;
4) могли/можуть отримати статус ОБГ в Україні вже після свого виїзду з України, що має бути враховано владою держави, що приймає, однак що ні в якому разі не може стати підставою для скасування такого статусу;
5) не мають як такої країни походження та вперше визнані саме в Україні, і документовані в Україні в порядку, встановленому українським законодавством. Більше про особливості документування ОБГ з України за посиланням;
6) не мають законодавчо встановленого порядку повернення до України у випадку відсутності посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон (як і недокументовані особи, які залишили Україну після 24 лютого).
За даними ENS Чехія, Бельгія та Іспанія вказали, що люди, визнані особами без громадянства за процедурою визнання особою без громадянства в Україні, мають право на тимчасовий захист, але в інших країнах це все ще незрозуміло. Ця практика є позитивним прикладом захисту ОБГ, які були вимушені покинути Україну через війну. БФ “Право на захист” підтримує заклик ENS до держав-членів ЄС, європейських держав та Європейської комісії та закликає Уряд України продовжити інформувати останніх про процедуру визнання особою без громадянства в Україні.