Зробити пожертву
Укр / Eng
29.03.16

29 березня відбулася прес-конференція, присвячена презентації результатів моніторингу щодо ситуації із “призупиненням” соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, аналізу невідповідності нормативно-правових актів Уряду про облік переміщених осіб Конституції і законам України та огляду стану роботи місцевих органів влади. Захід відбувся в рамках проекту «Адвокація, захист прав людини та юридична допомога ВПО», який реалізується ВБФ «Право на захист» за підтримки Агентства ООН у справах біженців (UNHCR).

«На превеликий жаль, влада ігнорує ті зміни в Законі про права переселенців, які набрали чинності в січні цього року, – зазначила Олена Виноградова, правовий аналітик ВБФ “Право на захист” – Замість введення безстрокової довідки, довідки взагалі “припинили” і змусили людей наново підтверджувати факт свого переміщення. Замість проведення з людьми соціальної роботи, надання їм державної підтримки, їх називають шахраями і позбавляють державної допомоги. Найжахливіше – це позбавлення людей заробленої ними протягом життя пенсії. Кажуть, що рівень розвитку країни оцінюють за її ставленням до дітей та осіб похилого віку. Так от Україна, на жаль, поки що цей тест не проходить».

Останні рішення Уряду, спрямовані на встановлення контролю за переміщенням ВПО, свідчать про бажання влади зекономити на соціальних виплатах переселенцям шляхом запровадження прямих чи опосередкованих обмежень на їх пересування територією країни. Неузгоджені дії Мінсоцполітики, Пенсійного фонду, Державної міграційної служби, посилені відсутністю злагодженої координації з боку Кабінету Міністрів України, спричинили велику кількість проблем для людей, які вже майже два роки намагаються фактично побудувати власне життя з нуля.

«Процедури реєстрації та перереєстрації не були уніфіковані, і саме в цьому полягає причина більшості порушень. Служби, які задіяні в процесі, діють нескоординовано, а люди не можуть зрозуміти, що їм робити,» – підкреслила Ірина Степанова, керівник регіонального офісу Проекту у Північній частині Донецької області.

За результатами моніторингу стану виконання Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантії дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» в Донецькій, Луганській, Запорізькій, Дніпропетровській та Харківській областях, 47% переселенців відзначили, що мають проблеми із отриманням адресної грошової допомоги. 67% представників УПСЗН повідомили, що вони відмовляють у призначенні чи продовженні виплат грошової допомоги у випадку відсутності відмітки ДМС на довідці. Отже, незважаючи на зміни до Закону, на практиці необхідність продовжувати дію довідки залишається.

Судячи із даних, що надходять з різних міст України, стає зрозуміло, що вистроєна роками система ‪УПСЗН та ‪ПФУ не справляється зі своєю роботою. Кількість людей, які змушені протягом багатьох годин вистоювати у черзі у задушливих приміщеннях або на холоді, щоб поновити адресну грошову допомогу ВПО та пенсію, стрімко зростає.

«На сьогоднішній день ситуація у Бердянському Управлінні соціального захисту є критичною. Кількість ВПО, які хочуть відновити свою довідку та виплати, досягла вже 2,5 тисяч осіб, – розповіла Ганна Бутенко, монітор регіонального офісу Проекту у Запорізькій області. – В управлінні не вистачає співробітників, щоб прийняти всіх бажаючих. ВПО доводиться чекати в черзі від трьох днів до тижня, щоб вирішити свою проблему».