Зробити пожертву
Укр / Eng
07.11.19

6 листопада в будівлі Комітету з прав людини* Верховної Ради України відбувся круглий стіл під назвою: “Особи без громадянства та адміністративна процедура отримання свідоцтва про народження і про смерть особами з тимчасово окупованих територій”. Захід було організовано БФ “Право на захист” у співпраці з Управлінням ООН у справах біженців та Комітетом із прав людини.

В Україні, згідно з оцінкою Агентства ООН у справах біженців, близько 35 000 осіб досі без громадянства.

Головна тема круглого столу — це проблема подолання безгромадянства. У рамках заходу передбачалося: по-перше, ознайомити із проблематикою безгромадянства, і тими новелами, які вводяться новим законопроєктом з його подолання; по-друге, долучити до плідної дискусії максимальну кількість представників державних органів, які дотичні до розв’язання питання щодо врегулювання встановлення фактів народження та смерті на окупованих територіях.

«Проблема безгромадянства не є для України новою, адже за різними підрахунками в країні налічується до 35 тисяч осіб без громадянства, які фактично не можуть користуватися жодним з прав, мати доступ до жодних послуг (соціальних, адміністративних) на рівні з іншими громадянами або іноземцями, які проживають на території України”, повідомила Дарина Толкач, координатор з адвокації БФ “Право на захист”. “З 2014 року Україна приєдналася до конвенцій ООН щодо скорочення безгромадянства і права патридів. Але на жаль гуманізації законодавства не відбулося. Тому ми дуже вітаємо той факт, що Комітетом зареєстровано вже давно розроблений законопроєкт спільно з Міграційною службою, Управлінням Верховного Комісара ООН у справах біженців та рядом громадських організацій. І ми дуже сподіваємося на швидкий рух цього законопроєкту через Верховну Раду, оскільки тисячі людей очікують на прийняття даного закону і можливість розв’язати свої проблеми”.

Конфлікт на Донбасі так само спровокував ситуацію ризику безгромадянства для великої кількості людей, які нині проживають на окупованих територіях або виїхали з них. Цю проблематику створюють і питання встановлення фактів народження та смерті на окупованих територіях. Експерти БФ “Право на захист” відзначають, що мають бути віднайдені шляхи вирішення ризиків безгромадянства, які продукуються конфліктом на Донбасі.

У рамках круглого столу було також презентовано результати моніторингу територіальних підрозділів ДМС у Донецькій та Луганській областях з питання оформлення паспорту громадянина України.

“Велика кількість осіб у Донецькій та Луганській областях мають проблему з оформленням паспорту громадянина України після його втрати або пошкодження. Крім того, великою проблемою є вклеювання фотографії в так званий паспорт-книжечку при досягненні 25- та 45-річного віку через складні адміністративні процедури ідентифікації та встановлення особи”, — повідомила Анна Бабко, правовий аналітик БФ “Право на захист”.

Даний звіт буде опубліковано для ознайомлення вже незабаром.

*Комітет з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій у Донецькій, Луганській областях та АР Крим, м. Севастополя, національних меншин і міжнаціональних відносин.