7 листопада в Харкові в приміщенні правового клубу «PRAVOKATOR» відбувся семінар «Практичні аспекти забезпечення прав внутрішньо переміщених осіб (ВПО)». У ньому взяли участь працівники органів соціального захисту та пенсійного забезпечення з Харкова та Харківської області. Семінар організований у межах проекту «Адвокація та правова допомога внутрішньо переміщеним особам», який реалізується за підтримки Агентства ООН у справах біженців (UNHCR).
Захід, оснований на судовій практиці БФ «Право на захист», провели для обміну досвідом між юристами організації та представниками державних органів, які безпосередньо приймають ВПО та стикаються з безліччю спірних питань, колізій із застосування чинного законодавства.
На початку заходу Любов Бутенко, керівник Харківського регіонального офісу БФ «Право на захист» розповіла про діяльність благодійного фонду, роботу офісів в різних регіонах Україні та, зокрема, у Харкові.
Інформацію про роботу правових клубів в Україні, їхню кількість, оснащення та заходи, які в них проводяться, викладав Ростислав Росоловський, начальник управління «Харківська міжрегіональна ресурсно-комунікаційна платформа», Координаційного центру з надання правової допомоги.
Міжнародні стандарти захисту та допомоги ВПО, а також діяльність UNHCR висвітлила у виступі Олена Кучер, старший помічник із правових питань Агентства ООН у справах біженців.
Під час заходу також розглянули спірні питання, пов’язані із застосуванням чинного законодавства. Віра Туру, юрист Харківського регіонального офісу БФ «Право на захист», поділилася досвідом ведення судових справ щодо обліку ВПО. Разом із учасниками вона розглянула практичні кейси щодо права на отримання довідки ВПО студентами, які перемістилися на контрольовану Урядом України територію (КУУТ) до/після початку АТО; права на отримання довідки ВПО дітьми, які народилися після початку АТО на КУУТ, особами, місце проживання яких зареєстроване на неконтрольованій Урядом України території, але фактично на момент початку збройного конфлікту вони проживали в іншому місці.
Ганна Букрєєва, молодший стратегічний юрист БФ «Право на захист» виступила модератором семінару. Вона розповіла про роботу системи «Аркан»; прийняті в другому читанні й у цілому проект Закону «Про внесення зміни до Кримінального кодексу України щодо відповідальності за незаконне перетинання державного кордону», рішення Конституційного Суду України про визнання неконституційними деяких положень Бюджетного кодексу України щодо відсутності підстав для отримання персональних даних переселенців Мінфіном. Разом зі слухачами Ганна Букрєєва проаналізувала постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 4 липня 2018 року в справі 826/12123/16.
Олександр Трегуб, адвокат Харківського регіонального офісу БФ «Право на захист» розповів учасникам про досвід ведення справ із призначення соціальних виплат ВПО: щомісячної адресної допомоги, допомоги при народженні дитини. Розглянули й питання права ВПО на отримання адресної допомоги, якщо населений пункт, у якому зареєстрована особа, не внесений до Переліку населених пунктів, затвердженого постановою КМУ № 1085 від 07.11.2014 р. Учасники дізналися, чи мають право батьки-ВПО на отримання адресної допомогина дитину, якщо вона народилася після початку АТО на КУУТ; чи мають право на призначення адресної допомоги працездатні особи, яким раніше припинили таку виплату на підставі пункту 7 Порядку № 505 від 01.10.2015 р., через непрацевлаштування, у яких змінився «статус», а саме: працевлаштування, догляд за дітьми до трьох років, догляд за особами з інвалідністю I групи або дітьми з інвалідністю віком до 18 років та за інших обставин, передбачених Порядком.
Олена Приходько, адвокат Харківського регіонального офісу БФ «Право на захист», презентувала сесію із забезпечення прав ВПО на отримання пенсій. На практичних прикладах вона розглянула пенсійні кейси, що перебувають у провадженні юридичної команди БФ «Право на захист».
Олег Тарасенко, старший стратегічний юрист БФ «Право на захист», розповів про право ВПО на отримання пенсії, найпоширеніші підстави припинення виплат, із якими в практиці стикався БФ «Право на Захист»; про зразкову справу щодо відновлення виплати пенсії пенсіонерці-ВПО, а також, наслідків її ухвалення.
Учасники семінару активно реагували на обговорення проблемних питань доступу ВПО до своїх прав та пропонували адвокатування змін до законодавства в інтересах ВПО.
Після завершення заходу учасники отримали сертифікати.