Зробити пожертву
Укр / Eng
22.12.17

https://youtu.be/mh8WKy0qs4cЕліна Шишкіна, правовий аналітик, в ефірі Громадського радіо коментує моніторинговий звіт “Перетин лінії зіткнення через КПВВ” серпень-вересень 2017.

Цей звіт ґрунтується на результатах опитування, проведеного Благодійним фондом «Право на захист» на п’ятьох українських контрольних пунктах в’їзду-виїзду (КПВВ) на неконтрольовані Урядом України території (НКУУТ), що регулярно здійснювався з червня 2017 року. Опитування – частина моніторингу порушення прав населення, що постраждало від конфлікту, у рамках проекту «Адвокація, захист та правова допомога внутрішньо переміщеним особам України», що реалізується БФ «Право на захист» за підтримки Агенства ООН у справах біженців (UNHCR).

Еліна Шишкіна: Ми проводили моніторинг шляхом безпосереднього опитування тих людей, які перетинають лінію зіткнення через КПВВ, опитування проводилося на всіх 5 пунктах в період з 1 серпня по кінець вересня 2017 року. Це вже другий звіт, перший був за червень-липень 2017 року.

Вікторія Єрмолаєва: Яку тенденцію ви бачите?

Еліна Шишкіна: Якщо порівнювати обидва звіти, є певні зміни, але в цілому, можна сказати, що тенденції залишаються ті, які були в попередньому звіті: кількість людей, які щоденно перетинають КПВВ в одну сторону та іншу, це приблизний вік респондентів, які найчастіше перетинають (це люди від 40 до 65 років, переважно жінки). Також можна відмітити, що залишилися сталими питання щодо незадовільного утримання всіх контрольно-пропускних пунктів.

Змінилися причини перетину КПВВ. В попередньому звіті на перше місце вийшла причина повернення на непідконтрольну територію, як висока оренда житла, людям не було за що сплачувати за житло, і тому вони поверталися на непідконтрольну територію. То вже за період серпня по вересень ця проблема опустилася на друге місце. Проте на перше місце – приблизно 58% опитаних – зазначають про стабілізацію ситуації.  В серпні тоді тривало так зване хлібне перемир’я. Сторони домовилися на умовну тишу, щоб зібрати врожай і дати дітям розпочати спокійно новий навчальний рік.

Але якщо ми події останніх днів візьмемо, грудень місяць, ні про яке затишшя вже не йдеться. Особливо, якщо враховувати обстріли Новолуганського нещодавні, і пошкодження більше 20 будинків там. Тому можна сказати, що ця проблема не має такого постійного характеру. Вона вийшла просто в той період, коли відбулася ось така умовна тиша.

Вікторія Єрмолаєва: Які проблеми утримання пунктів пропуску зберігаються?

Еліна Шишкіна: На жаль, всі. Те, що ми фіксували в попередньому звіті, відсутність достатньої кількості лавок, відсутність наметів від сонця чи дощу. Також незадовільний стан чи відсутність туалетів, інколи відсутність лікаря, так само відсутність інформаційних центрів. Наші монітори відзначили ще одну проблему. Ви знаєте, що були внесені зміни, утворена пільгова черга – туди відносяться люди похилого віку, люди з інвалідністю, вагітні жінки, люди, які супроводжують дітей віком до 3 років. На жаль, інформація на КПВВ, щодо того, що взагалі повинна бути така черга, на жаль, відсутня. Певний відсоток людей, які стоять в загальній черзі, вони не знають про те, що мають право користуватися пільговою чергою.

Туалет має бути, тому що люди стоять по 3 години, а деякі навіть по 6 годин. Наші рекомендації знову ж таки повторюються – потрібно покращувати інфраструктуру.

Вікторія Єрмолаєва: Нещодавно в ЗМІ була інформація про те, що жінка померла, стоячи на КПВВ. Тобто лікар, який має перебувати на місці, це зобов’язання прикордонників? Чия це відповідальність?

Еліна Шишкіна: Держави. Для того, щоб був лікар, або медичний працівник, який буде здатен надати першу необхідну медичну допомогу будь-якій людині, щоб люди відчували себе більш комфортно, і не помирали там. На деяких КПВВ лікар був присутній, в деяких це був фельдшер або представник ДСНС. Знову ж таки, наші рекомендації  — про те, щоб медпрацівники були присутні на кожному КПВВ, і за необхідності, щоб вони були здатні надати допомогу.

В нашому останньому звіті відображені певні питання щодо перевезення товарів. На КПВВ Майорське прикордонники не дозволяли перевозити товари, які не зазначені в наказі 39 Міністерства з питань тимчасово окупованих територій, щодо списку товарів, які дозволені для перевезення через лінію зіткнення.  У людей вилучали ці товари, наприклад, каву, чай, гриби, виноград. Пізніше в цей наказ були внесені зміни, і чай та кава були включені в цей перелік. Але повинен бути список заборонених, а не дозволених товарів, щоб наприклад, такий вид м’яса, як баранина, щоб був дозволений для перевезення, бо наразі цього в списку немає. По іншим КПВВ такої ситуації не відбувалося.

Повну версію розмови слухайте у звуковому файлі або у відеотрансляції.