Зробити пожертву
Укр / Eng
18.10.18

Представники громадських організацій, що опікуються правами внутрішньо переміщених осіб (ВПО), презентували проект альтернативної системи призначення та контролю за соціальними виплатами для переселенців. Зокрема, порядок виключає дискримінаційну вимогу обов’язкової реєстрації громадян як ВПО, яку містить чинна система.

Автори запропонованого альтернативного порядку кажуть, що він є дієвим механізмом розв’язання проблем соціальних виплат та, зокрема, виплат пенсій переселенцям. Новий механізм спирається на багаторічні напрацювання профільних організацій, які надають юридичну підтримку переселенцям протягом усього періоду конфлікту в Україні.

Будь-які спроби відродити ту систему, що функціонувала останні два роки, лише під іншою назвою, призведуть до подальшого соціального напруження – невдоволення ВПО, надмірному навантаженню на соціальних працівників. Саме тому громадськість сьогодні пропонує конкретні нормативно-правові акти. Ми очікуємо крок назустріч від Уряду та прийняття запропонованого механізму”, – зазначила Ольга Гвоздьова, координаторка з адвокації ГО Донбас СОС.  

Окремі положення чинної системи призначення та контролю за соціальними та пенсійними виплатами для ВПО не відповідають законодавству та Конституції. Це призвело до низки проблем та порушення прав: втрати десятків тисяч гривень платників податків, дискримінації постраждалих від війни громадян, обмеженню права цих людей на свободу пересування та вільний вибір місця проживання, позбавило законно зароблених коштів для існування через ризик непроходження складної процедури ідентифікації та верифікації.

“У першому кварталі 2018 року чисельність пенсіонерів ВПО становила 700 тис. осіб, а кількість ВПО, які отримують пенсій – 555 тис. осіб.  Різниця – це кількість людей, які позбавлені єдиного джерела існування, яке гарантовано їм законодавством Тобто існуюча система не просто завдає шкоди громадянам України – вона руйнує систему соціального захисту,” – зазначила Валерія Вершиніна, менеджерка програми “Радник з питань ВПО”

Система, яка наразі діє, також спричинила появу нових корупційних ризиків та надмірного навантаження на органи соціального захисту й суди. За останні два роки подано близько 3 888 індивідуальних судових позовів від громадян через порушення права на отримання пенсії.

“В Україні є законодавча, виконавча і судова влада. Згідно з рішеннями судів, права переселенців на пенсію законодавчо захищені, а дії Пенсійного фонду України є незаконними. Отже, виконавча влада намагається узурпувати всю владу і нівелює норми Конституції щодо верховенства права, намагаючись підмінювати законодавство України нормами підзаконних нормативних актів. Свої дії КМУ пояснює потребою «збільшення адресності», щоб зберегти бюджет. Однак тільки на сплату судового збору по пенсійним справам з 2016 року ПФУ витратив 9 млн 328 тис. грн”, – заявила Анастасія Одінцова, правовий аналітик БФ “Право на захист”.

За словами Асель Ормонової, польової радниці та голови відділу з питань захисту ВПО представництва УВКБ ООН в Україні, УВКБ ООН протягом понад двох з половиною років закликає Уряд розірвати зв’язок між реєстрацією як ВПО і доступом до пенсії:

Те, що здавалося оптимальним у 2014 році, сьогодні не тільки створює значні складнощі для ВПО, але й призводить до високих навантажень на пункти пропуску. З усіх людей, що їх перетинають, понад 60% – це пенсіонери. Крім того, наразі перевантажені органи соціального захисту. Також росте державний борг перед пенсіонерами через часті помилкові перевірки”.   

Автори альтернативного порядку наголосили, що вони пропонують конкретні зміни до низки постанов Кабінету міністрів України та Постанов правління Пенсійного Фонду України. Крім того, учасники презентації підписали й надіслали відкритого листа Прем’єр-міністру України з проханням взяти під особистий контроль розв’язання проблеми соціальних та пенсійних виплат для ВПО та організувати міжвідомчу нараду для узгодження нової системи.

“Будь-який пенсіонер з окупованих територій повинен мати змогу звернутися у будь-яке відділення Пенсійного фонду, стати на облік та отримувати належні йому виплати на банківський рахунок. При цьому періодично пенсіонер з тимчасово окупованої має виїжджати на підконтрольну територію України та проходити ідентифікацію, проте у загальному порядку, як і інші пенсіонери”, – підкреслила Альона Луньова, менеджерка з адвокації Центру інформації про права людини.

З текстом альтернативної постанови можна ознайомитися за посиланням

Післа проведення презентації учасники заходу підписали й надіслали відкритого листа Прем’єр-міністру України з проханням взяти під особистий контроль розв’язання проблеми соціальних виплат та організувати міжвідомчу нараду для узгодження нової системи. Також активісти занесли та зареєстрували лист на ім’ я Міністра соціальної політики України пана Реви.