Зробити пожертву
Укр / Eng
19.05.17

16 травня в Офісі Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини відбувся круглий стіл на тему: «Реалізація права на освіту як чинник внутрішнього переміщення з тимчасово окупованої та непідконтрольної територій України» за участі благодійних фондів «Право на захист», «Восток-SOS» та громадської організації «Крим-SOS». Під час заходу представники громадських організацій розповіли про проблеми у сфері освіти, з якими стикаються внутрішньо переміщені особи і жителі окупованих і непідконтрольних територій.

«Держава має забезпечити рівні можливості для доступу до вищої освіти як для мешканців контрольованої території України, так і тимчасово неконтрольованої та окупованої. Складовими такого забезпечення мають бути інформаційні кампанії про порядок та умови вступу до ВНЗ молоді з окупованої та неконтрольованої території (національна та місцеві кампанії) та більш широке впровадження дистанційної освіти. Крім того, важливо забезпечити створення підготовчих курсів, зокрема з української мови та історії України для тих, хто не зміг скористатися дистанційною освітою, але йому потрібно опанувати відповідний матеріал для, того щоб на рівних пройти конкурс з іншими абітурієнтами», – переконана Жанна Лук’яненко, Представник Уповноваженого Верховної Ради з прав людини.

Заступник Міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб Георгій Тука також акцентував увагу на необхідності збереження викладацького і матеріально-технічного потенціалу вищих навчальних закладів, які зберегли вірність Україні і переїхали на територію, підконтрольну Уряду України.

Вікторія Савчук, координатор адвокаційного напрямку ГО «КримСОС», та Ірина Жданова, голова ГО «Фонд «Відкрита політика», розповіли про реалізацію права на освіту жителів тимчасово окупованої території АР Крим та м. Севастополь.

«Україна має максимально ефективно боротись за громадян і для громадян, що є інтелектуальним потенціалом та рушійною силою держави, має максимально виконувати позитивні зобов’язання, створити усі необхідні умови для найскорішої мирної деокупації Криму, зокрема через створення доступної, орієнтованої на людину системи здобуття освіти», – зазначила Вікторія Савчук.

Альона Луньова, координаторка правового напрямку БФ «Восток-SOS», свій виступ присвятила темі реалізації права на освіту жителів непідконтрольних територій Донбасу.

«Обмеження права пільгового вступу для мешканців непідконтрольних територій Донецької та Луганської областей виключно переміщеними вишами є, на нашу думку, непропорційним. Так само, як і оцінювання здібностей абітурієнтів за критеріями знання української мови та історії України. Очевидно, якщо майже три роки на окупованій території ці предмети не викладалися, конкурувати у їх знанні з випускниками шкіл, які не зазнали війни, школярі з непідконтрольних територій не зможуть. А вивчати ці предмети з викладачем небезпечно в існуючих умовах. І саме це призводить до того, що їхні шанси вступити до будь-якого вишу за їх власним вибором, є невисокими. Тож варто говорити про те, щоб надавати пільги не тільки при вступі до переміщених вишів, але й надавати пільги при вступі до будь-якого іншого вишу в Україні», – зазначила Альона Луньова.

«Освітні проблеми, з якими до нас звертаються внутрішньо переміщені особи, це в основному проблеми студентів, які ще не досягли 18 років або тільки нещодавно досягли цього віку і які живуть на підконтрольній території без батьків. Тому у них виникає найбільше питань щодо того, як їм реалізувати свої права на освіту», – розповіла Олена Виноградова, правовий аналітик БФ «Право на захист».

Розповідаючи про проблеми студентів-ВПО, вона акцентувала увагу на постановах Кабінету Міністрів України від №1050 «Деякі питання стипендіального забезпечення» та №1045 «Деякі питання виплати соціальних стипендій студентам (курсантам) вищих навчальних закладів», які вступають у протиріччя між собою, що призводить до різних практик призначення соціальних стипендій студентам-ВПО.

Крім того, Олена Виноградова розповіла про прогалини у Порядку та умовах надання державної цільової підтримки деяким категоріям громадян для здобуття професійно-технічної та вищої освіти, яким не передбачене безоплатне проживання в гуртожитках ВПО, які навчаються у вишах, незважаючи на наявність відповідного положення у Законі України «Про вищу освіту». Для ВПО передбачена лише пільгова оплата за проживання у гуртожитку і тільки за умови, якщо така ВПО не отримує щомісячну адресну допомогу. Правозахисниця закликала привести зазначений Порядок у відповідність із Законом України «Про вищу освіту».