Сьогодні у Маріуполі на базі Донецького державного університету управління відбулася безоплатна групова правова консультація для студентів тимчасово переміщеного вищого навчального закладу з питань соціально-правового захисту здобувачів вищої освіти з числа ВПО.
Співробітники Маріупольського офісу БФ «Право на захист», адвокат Сергій Галемський та юристДар’я Заярна, розповіли про права студентів, що передбачені Законом України «Про вищу освіту», зокрема в частині права на забезпечення гуртожитком, пільговий проїзд у транспорті, академічну мобільність, канікулярну та академічну відпустку, перерву у навчанні, безоплатне проходження практики, трудову діяльність у позанавчальний час, участь у формуванні індивідуального навчального плану та особливостям реалізації державної цільової підтримки студентів з числа внутрішньо переміщених осіб.
«Кожен, хто є внутрішньо переміщеною особою, яка здобуває вищу освіту, сьогодні має унікальний шанс отримати не лише безоплатний доступ до інтернету, систем баз даних у державних та комунальних навчальних закладах, але й пільги по сплаті за навчання, проживання у студентських гуртожитках та призначення соціальної стипендії, – наголошує Дар’я Заярна, юрист БФ «Право на захист». – Для цього студенту достатньо особисто подати на ім’я керівника вишу, в якому він навчається, складену в довільній формі заяву із зазначенням того виду державної цільової підтримки, на який він претендує, а також завірену в установленому порядку копію довідки про взяття на облік ВПО».
Також під час зустрічі зі студентами Донецького державного університету управління були висвітлені особливості взяття на облік внутрішньо переміщених осіб, надання адресної допомоги та соціальної стипендії студентам, порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
«На сьогоднішній день для студентів з числа ВПО, які навчаються у вищих навчальних закладах на денній формі навчання, діє спрощений порядок призначення (відновлення) соціальних виплат, – пояснює Сергій Галемський, адвокат БФ «Право на захист». – На відміну від інших отримувачів соціальної допомоги, такі особи підпадають під перевірку за місцем фактичного проживання, передбачену Постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365, лише у тому разі, коли виш, студентом якого є ВПО, письмово не підтвердить на запит органу соціального захисту населення факт перебування / навчання внутрішньо переміщеної особи. Отже, якщо студент повідомив достовірну інформацію під час звернення за соціальною допомогою та постійно відвідує заняття у ВНЗ відповідно до встановленого навчального плану, про перевірку соціальним інспектором він може забути».
Водночас юристи підкреслюють, що отримання студентом академічної або соціальної стипендії не є перешкодою для надання йому адресної допомоги відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505.
«Сьогодні ми маємо вичерпний перелік підстав, за яких ВПО, може бути відмовлено у наданні адресної допомоги, – зазначила Дар’я Заярна. – Це непрацевлаштування працездатних членів сім’ї протягом встановленого строку; наявність у будь-хто з членів сім’ї у власності житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, або депозиту у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб (на 09.03.2017 – понад 16 000 грн.)».
Крім того, під час консультації Співробітники Маріупольського офісу БФ «Право на захист» нагадали присутнім, що право на отримання соціальної стипендії мають студенти (курсанти) вищих навчальних закладів I-IV рівня акредитації, які навчаються за денною формою за державним замовленням (бюджетні кошти), не перебувають в академічній відпустці та віднесені до однієї з категорій осіб. А саме:
- Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, та особи з їх числа.
- Особи, які мають право на отримання соціальної стипендії відповідно до статей 20-22 і 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
- Шахтарі, які мають стаж підземної роботи не менш як три роки відповідно до статті 5 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
- Особи, батьки яких є шахтарями, що мають стаж підземної роботи не менш як 15 років або загинули внаслідок нещасного випадку на виробництві чи стали інвалідами I або II групи, відповідно до статті 5 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” – протягом трьох років після здобуття загальної середньої освіти.
- Особи, визнані учасниками бойових дій відповідно до пункту 19 частини першої статті 6 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, та їх діти (до закінчення навчання у такому закладі, але не довше ніж до досягнення ними 23 років) відповідно до статті 44 Закону України “Про вищу освіту”.
- Діти, один із батьків яких загинув (пропав безвісти) у районі проведення антитерористичної операції, бойових дій чи збройних конфліктів або помер внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних у районі проведення антитерористичної операції, бойових дій чи збройних конфліктів, а також внаслідок захворювання, одержаного в період участі в антитерористичній операції (до закінчення навчання у такому закладі, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), відповідно до статті 44 Закону України “Про вищу освіту”.
- Діти, один із батьків яких загинув під час масових акцій громадянського протесту або помер внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час масових акцій громадянського протесту (до закінчення навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), відповідно до статті 44 Закону України “Про вищу освіту”.
- Діти, зареєстровані як ВПО (до закінчення навчання у такому закладі, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), відповідно до статті 44 Закону України “Про вищу освіту”.
- Особи, яким призначені соціальні стипендії Верховної Ради України для студентів вищих навчальних закладів з числа дітей-сиріт та дітей з малозабезпечених сімей відповідно до постанови Верховної Ради України від 24 жовтня 2002 р. № 218-IV.
- Діти-інваліди та особи з інвалідністю I-III групи.
- Студенти (курсанти) із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України “Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям.
[boc_img_gallery fixed_size=”yes” img_hover_effect=”2″ image_ids=”4525,4557,4558″]