Зробити пожертву
Укр / Eng
27.03.19

Напередодні виборів питання зміни місця голосування було одним із найактуальніших для переселенців та мешканців неконтрольованих урядом України територій (НКУУТ). У більшості випадків процедура проходила доволі швидко та майже без проблем. Та у випадках, коли з’являлися обставини, які ускладнювали ситуацію, виявлялися пробіли в чинному законодавстві та реалізації українцями власних прав. Підтвердженням тому — історії людей, які звернулися по допомогу до БФ «Право на захист».

Історія перша: Олексій

Наші колеги з дніпровського офісу БФ «Право на захист» допомагали мешканцю Нікопольського району пройти процедуру тимчасової зміни місця голосування. Основна складність полягала в тому, що чоловік через свій фізичний стан не мав можливості зробити це самостійно: Олексій — має інвалідність, тож приїхати до відділу Державного реєстру виборців (ДРВ) він просто не міг. Щоби допомогти чоловіку, який попри все хотів проголосувати на майбутніх виборах президента, представники БФ «Право на захист» разом із дружиною Олексія відвідали ДРВ Нікопольського району. Аби під час подання документів не виникло проблем, жінка заздалегідь отримала довіреність у сільській раді, згідно з якою вона мала право діяти в інтересах свого чоловіка та представляти його в органах виконавчої влади — у тому числі і в ДРВ.
Здавалося б, за підтримки наших моніторів та наявності всіх необхідних документів справу буде вирішено за лічені хвилини. Та в будь-якій історії є своє «але». Вже на місці з’ясувалося, співробітники сільської ради написали прізвище чоловіка в довіреності з помилкою, тож документ у ДРВ не прийняли, Олексія відмовилися внести до списку виборців та видати посвідчення про тимчасову зміну місця голосування. Та, зважаючи на обставини, керівник Нікопольського районного ДРВ пішла нам назустріч — і разом із дружиною Олексія й нашим монітором виїхала до чоловіка додому, аби ідентифікувати його особу та розв’язати проблему.
Олексія внесли до списку виборців. Та трапилося друге «але»: чоловікові запропонували наступного дня… самостійно приїхати до ДРВ та отримати посвідчення щодо зміни місця голосування. Наче всі фізичні обмеження за день просто зникли самі собою. Звісно, Олексій відмовився.

Та, як запевнили наших моніторів представники ДРВ Нікопольського району, те, що Олексій не зміг з’явитися особисто й отримати посвідчення, не позбавляє його можливості проголосувати вдома. Адже під час внесення чоловіка до реєстру виборців співробітник ДРВ поставив позначку про те, що Олексій має інвалідність і потребує можливості проголосувати вдома. Ми ж зі свого боку будемо слідкувати за розвитком подій — і тим, чи забезпечить держава реалізацію виборчих прав Олексію.

Однак, зважаючи на те, що Олексій не єдиний, хто зіткнувся з такою проблемою і з огляду на те, що спрощений механізм зміни місця голосування для осіб з інвалідністю законодавчо не врегульований, БФ «Право на захист» ініціював створення відкритого листа до ДРВ, ознайомитися з яким можна за посиланням.