Зробити пожертву
Укр / Eng
08.02.18

Під час зустрічей з переселенцями  та з надавачами юридичної допомоги ВПО у Запорізькій області співробітники  Запорізького офісу БФ «Право на захист» виявили, що для більшості ВПО характерна низька правова обізнаність, зокрема недостатнє володіння інформацією щодо власних соціально-економічних прав.

Це питання особливо актуальне для ВПО, які є отримувачами будь-якого виду соціальної допомоги або пенсії. Адже в умовах заплутаного правового поля, яке постійно змінюється, отримання таких виплат є доволі складним.  Майже усі провайдери юридичної допомоги засвідчили,  що останнім часом до них по допомогу звертаються ВПО саме задля захисту їхніх прав у відносинах із державними органами влади та органами місцевого самоврядування (призначення та відновлення виплати пенсій, соціальних допомог, відновлення та отримання документів, які посвідчують особу, реєстрація місця проживання, встановлення фактів народження та смерті, спадщина). Зокрема, ВПО потребують допомоги у складанні заяв до відповідних органів та нескладних інструкцій про послідовність дій та відвідання інстанцій.

«Ми з’ясували, що вирішити питання недостатньої поінформованості ВПО про їхні права та способи захисту порушених прав можна за допомогою видання посібника, в якому міститимуться шаблони заяв, скарг, клопотань, запитів на публічну інформацію, із зазначенням їхньої різниці та особливостей, термінів відповіді державними установами, а також інформація про запобігання торгівлі людьми та гендерно зумовленому насильству, з контактами установ та організацій, які можуть надати допомогу, – розповіла Анастасія Калашнік,  керівник Запорізького офісу БФ «Право на захист». – Чому посібник? На нашу думку,  формат посібника є зручним, відрізняється від листівок, які зазвичай не зберігають довго».

Розробку посібника взяла на себе ГО «Донбаська Ініціатива «Міст», основною метою діяльності якої   є захист прав ВПО, інтеграція їх у місцеві громади та посилення потенціалу громади шляхом залучення ВПО.

Завдяки допомозі БФ «Право на захист», який надрукував «Практичний довідник з питань звернень громадян» у рамках реалізації проекту підтримки громад, що постраждали від конфлікту, ВПО стануть більш обізнаними щодо їхніх соціально-економічних прав та способів захисту таких прав у відносинах з органами державної та місцевої  влади.

Також правозахисники впевнені, що  вже скоро кількість конфліктних ситуацій  під час обслуговування ВПО у державних установах  значно зменшиться, і станеться це внаслідок кращого розуміння переселенцями норм законів й постанов.

Нагадаємо, БФ «Право на захист» в рамках проекту «Адвокація, захист та правова допомога ВПО», що реалізується за підтримки Агентства ООН у справах біженців (UNHCR), продовжує реалізацію невеликих проектів, спрямованих на допомогу громадам.

Під час поточного моніторингу співробітники Проекту виявляють проблеми, які є найгострішими для всієї громади населеного пункту або якоїсь її частини, та приймають рішення щодо надання допомоги.

Допомога надана в рамках проекту «Адвокація, захист та правова допомога ВПО», що реалізується БФ «Право на захист» за підтримки Агентства ООН у справах біженців (UNHCR).

Допомога надається постраждалим від конфлікту громадам, виявленим співробітниками Проекту під час моніторингу.

Завантажити «Практичний довідник з питань звернень громадян»