Зробити пожертву
Укр / Eng
27.03.17

25 березня до Слов’янського офісу БФ «Право на захист» завітала Посол США Марі Йованович. Пані Посол 2,5 години спілкувалась із переселенцями та правозахисниками.

Переселенці розповіли пані Послу про проблеми, з якими вони стикаються постійно: необхідність проходити численні перевірки і стояти у чергах, проблеми із отриманням соціальних виплат та пенсій, труднощі із працевлаштуванням та із оформленням дитини до дитсадку, високу орендну плату за житло тощо. Одна із присутніх ВПО розповіла, що за останні 2,5 роки вона змінила 6 квартир, бо орендодавці не хочуть здавати житло переселенцям. ВПО на візочку розповів, як його і багатьох інших переселенців з обмеженими можливостями виселили із санаторію на Одещині; тоді йому довелося терміново шукати житло – і він переїхав до санаторію «Святі гори» у Святогірську. Загалом усі переселенці підтвердили, що живуть із постійним страхом виселення.

Правозахисники, в свою чергу, акцентували увагу на законодавчих помилках, які призводять до системних порушень прав ВПО.

Ірина Степанова, керівник Слов’янського офісу БФ «Право на захист», розповіла пані Послу про Постанову КМУ №365, яка суперечить законодавству України і вже 9 місяців порушує права осіб, які вимушені були покинути свої домівки внаслідок конфлікту на сході України. «Ця постанова дискримінує переселенців. Вони мають знаходитись за місцем реєстрації, поки не прийде перевірка, а перевіряючі можуть не приходити місяцями. Це порушення права ВПО на свободу пересування. Якщо ж переселенець з тих чи інших причин не може пройти перевірку (наприклад, він лежить у лікарні в іншому місті), то йому припинять не тільки соціальні виплати, але і виплату пенсії, на яку ВПО працював усе життя. БФ «Право на захист» та інші  українські й міжнародні неурядові організації постійно вказують на цю жахливу законодавчу помилку та закликають привести постанову у відповідність із законами України» – зазначила Ірина Степанова.

Право захисники наголошують, що внутрішньо переміщеним особам, яким припинили виплати пенсії через те, що під час перевірки вони були відсутні за місцем реєстрації, слід відстоювати своє право на пенсію необхідно через суд.

«БФ «Право на захист» допомагає переселенцям відстоювати у суді своє законне право на пенсійні та соціальні виплати та багато інших питань. Але розгляд таких судових справ може затягуватися на місяці, а управління соціального захисту тепер майже в кожному випадку подають на апеляцію, бо держава звільнила їх від сплати судового збору. В той же час переселенці, які залишаються без засобів існування, мають сплачувати судовий збір – це нерівні умови доступу до правосуддя» – зазначив Сергій Шкрамада, адвокат Слов’янського офісу БФ «Право на захист».

Пані Посол подякувала присутнім за можливість дізнатися про проблеми переселенців із перших вуст, та підкреслила, що обізнаність щодо реального становища внутрішньо переміщених осіб допоможе Урядові США надати Україні максимально ефективну підтримку.

На зустрічі були присутні Девід Карп, Старший радник із захисту прав Агентства ООН у справах біженців; Вартан Мурадян, спеціаліст із правових питань офісу Агентства ООН у справах біженців у Харкові; Ірина Степанова, керівник Слов’янського офісу БФ «Право на захист»; Сергій Шкрамада, адвокат Слов’янського офісу БФ «Право на захист»; Вікторія Парфьонова, представниця БФ «Слов’янське серце»; представники бази відпочинку «Троянда», яка перетворилася на МКП для внутрішньо переміщених осіб; а також переселенці та представники приймаючої громади.[boc_img_gallery fixed_size=”yes” img_hover_effect=”2″ image_ids=”4599,4600″]