Зробити пожертву
Укр / Eng
26.02.18

Внаслідок збройного конфлікту інфраструктура Донбасу перебуває у постійній небезпеці. Руйнуються комунікації, шахти, промислові об’єкти, що становить як гуманітарну, так і екологічну загрозу.

Складність процедури отримання гарантій щодо режиму тиші, без яких неможливе проведення відновлювальних робіт на територіях, наближених до лінії зіткнення, несе не меншу загрозу. Нещодавно БФ «Право на захист» вже розповідав про скрутне становище мешканців щонайменше п’ятнадцяти населених пунктів, спричинене пошкодженням газогонів.

Так само у Мар’їнці майже два тижні 300 родин залишалися без електроенергії через те, що внаслідок обстрілу було пошкоджено підстанцію та лінії електропередач. Саме через відсутність домовленостей про дотримання режиму тиші на ремонт комунікацій було витрачено багато часу.  А 21 лютого заступник голови Луганської ОДА повідомив про пошкодження внаслідок обстрілу лінії електропередач у Троїцькому, через що без електроживлення залишилися 774 домогосподарств. З огляду на прогнозоване похолодання, проблема обігріву будівель викликає суттєве занепокоєння.

Мартін Сайдік, спецпредставник ОБСЄ у Тристоронній контактній групі, протягом тривалого часу наполягає на створенні зон безпеки довкола об’єктів цивільної інфраструктури. Проте, навіть попри увагу місії ОБСЄ до цих об’єктів, на Донбасі зберігається ризик екологічної катастрофи через регулярні обстріли Донецької фільтрувальної станції та аварійного стану на КХП Фенольний завод в смт. Новгородське. Ремонт останнього запланований на початок весни, але, за словами керівника Торецької ВЦА Ярослава Руденко, досі невідомо, чи вдасться продовжити роботи. Наслідком аварії може бути забруднення місцевості та потрапляння хімічно небезпечних речовин у ріки Донбасу та навіть Азовське море. Аварія ж на фільтрувальній станції загрожує не лише обмеженням доступу до води для значної кількості мешканців територій по обидва боки лінії зіткнення, а й витоком токсичного хлористого газу, контакт з яким може призвести до летальних наслідків.

Задля безпеки цивільного населення БФ «Право на захист» приєднується до рекомендацій ОБСЄ та закликає сторони конфлікту до створення ефективного механізму узгодження «режиму тиші».