Зробити пожертву
Укр / Eng
21.01.21

При розгляді справи в суді ми завжди сподіваємося на верховенство права, на справедливість, але, на жаль, не завжди так відбувається…

Така ситуація трапилася і з сім’єю нашого бенефіціара, гроші якого були конфісковані на КПВВ за перевищення встановленого граничного ліміту. Дві судові інстанції, численні клопотання та майже півроку захисту інтересів у суді – а люди просто їхали на лікування онкозахворювання…

Наш бенефіціар – чоловік, громадянин України. Зі своєю дружиною та 4 дітьми він мешкає в Харцизьку, що на тимчасово окупованій території. Справжнім ударом для чоловіка стало виявлене у дружини онкозахворювання. Лікування почали в Донецьку і потім продовжене вже в Азербайджані.

В Донецьку була проведена операція, і після виписки з медзакладу дружині порадили пройти терапевтичне радіологічне лікування в Дніпрі. На тимчасово окупованій території необхідні методики лікування онкозахворювань і умови такого лікування просто відсутні.

У зв’язку з неможливістю вільного перетину лінії розмежування через карантин було оформлено письмове запрошення у спеціалізовану лікарню в Дніпрі. Додатково було вказано, що жінку будуть супроводжувати чоловік та її брат, оскільки самостійно вона подорожувати не може. Відтак дозвіл на перетин лінії розмежування було отримано, гроші зібрано – час рушати на підконтрольну уряду України територію.

Стоп: онкозахворювання почекає

10 серпня 2020 року сім’я у складі трьох осіб на власному авто виїхала з Харцизька в напрямку Дніпра через КПВВ “Новотроїцьке”. З собою вони мали гроші, необхідні для лікування жінки. Сума не перевищувала дозволений ліміт на 3-х осіб. Оскільки всі їхали разом, то і гроші були в сумці у голови сім’ї – нашого бенефіціара.

конфісковані на КПВВ Новотроїцьке гроші

Згодом на КПВВ “Новотроїцьке” на них чекала тотальна перевірка машини та документів. Наш бенефіціар показав усю суму грошей та виписки з лікарні, які підтверджують мету подорожі. Але працівник Державної фіскальної служби України склав протокол про адміністративне правопорушення за незаконне переміщення грошових коштів з перевищенням встановленого граничного розміру.

І пояснення, що ця сума на всіх трьох осіб у машині, що сім’я їде на складне лікування до Дніпра не допомогли чоловікові відстояти свої права. Були конфісковані всі наявні гроші. За словами людей в них залишилося близько 250 грн. Сім’я почала терміново шукати гроші серед знайомих, аби таки поїхати до Дніпра. Дякуючи небайдужим землякам, гроші вдалося зібрати.

Свідками історії родини на КПВВ стали монітори БФ “Право на захист”, які й порадили людям звернутися для захисту інтересів до офісу організації у Дніпрі.

Судові баталії

Невдовзі чоловік та брат дружини відвідали офіс БФ “Право на захист” у Дніпрі. Вони розповіли про інцидент, деталі та надали медичні документи. Наші колеги зробили численні адвокатські запити та зібрали всі документи, необхідні для захисту інтересів у суді.

“Під час ознайомлення з матеріалами справи була виявлена ​​цікава особливість. Контрольний талон, оформлений при в’їзді клієнта (ред. – голови сім’ї) з членами родини на КПВВ, мав виправлення. Цифра «3», яка свідчила про кількість осіб у машині, була виправлена ​​на «1». Хтось навмисно намагався створити видимість в’їзду клієнта на територію КПВВ самостійно. У протоколі про адміністративне правопорушення також вказувалося, що клієнт рухався з тимчасово окупованої території в машині один”,

– розповідає Вячеслав Стасюк, адвокат дніпровського офісу БФ “Право на захист”.

Відтак адвокат підготував письмове клопотання про закриття справи у зв’язку з відсутністю складу правопорушення, адже клієнт перетинав лінію розмежування в супроводі своєї дружини і її брата, гроші були спільні, а сума не перевищувала ліміт на 3-х осіб. Але міський суд визнав клієнта винним у порушенні положень частини 1 статті 204-3 КУпАП, наклав штраф і конфіскував вилучені грошові кошти сім’ї. 

Після ознайомлення з текстом рішення адвокат підготував апеляційну скаргу та наголосив, що у справі є докази про невинуватість клієнта в порушенні закону. 18 січня 2021 року відбулося чергове засідання Апеляційного суду Донецької області (м. Маріуполь). Як свідки до суду були запрошені два монітори БФ “Право на захист”, які безпосередньо спілкувалися з усіма трьома членами родини під час їхнього перетину 10 серпня 2020 року. Факт того, що в машині було три особи, а не одна, як це зазначено в талоні, – було доведено і враховано суддею.

“Ми пройшли дві інстанції – перша інстанція, де було прийнято негативне рішення, і апеляція, яка виправила суддівську помилку суду першої інстанції. Постанова суду першої інстанції скасована, а провадження закрито у зв’язку з відсутністю в діях клієнта складу адміністративного правопорушення”,

– коментує Сергій Галемський, адвокат маріупольського офісу БФ “Право на захист”.

Апеляційний суд встановив, що клієнта було притягнуто до адміністративної відповідальності необгрунтовано, та зобов’язав повернути чоловіку всі конфісковані на КПВВ гроші.


UNHCR Ukraine – Aгентство ООН у справах біженців в Україні

Читайте також: