Зробити пожертву
Укр / Eng
24.10.17

До юристів БФ «Право на захист» за допомогою регулярно звертаються переселенці, які працювали на неконтрольованій Урядом України території (НКУУТ) та мають право на пільгову пенсію (у тому числі шахтарі, металурги), з проблемами відмови управлінь Пенсійного фонду України (УПФУ) у зарахуванні стажу роботи на такій території до пільгового стажу та призначенні пенсій.

УПФУ відмовляють не зважаючи на те, що на підтвердження пільгового трудового стажу переселенці подають до управлінь разом із заявою про призначення пенсії трудові книжки та довідки про пільговий стаж роботи на підприємствах. Держслужбовці посилаються на неможливість проведення перевірки первинних документів, на підставі яких видано довідки, оскільки архіви підприємств містяться на НКУУТ.

Такі  рішення УПФУ юристи БФ «Право на захист» оскаржують у суді.

Нещодавно за участю юристів Слов’янського офісу БФ «Право на захист» була виграна низка таких справ, дві з яких вже пройшли по всіх судових інстанціях.

Так, рішеннями Слов’янського міськрайонного суду Донецької області (які були залишені без змін ухвалами Донецького апеляційного адміністративного суду) було задоволено позови громадян та зобов’язано УПФУ призначити пільгову пенсію із врахуванням усього пільгового періоду роботи.

«Задовольняючи позовні вимоги, суди у своїх рішеннях зазначають про те, що наданих документів (трудова книжка та уточнюючі довідки з НКУУТ) є достатньо для зарахування пільгового трудового стажу та призначення пенсії, а неможливість проведення перевірки уточнюючих довідок не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії», – зазначає юрист Слов’янського офісу БФ «Право на захист»  Маргарита Оксаніченко.

Але Слов’янське об’єднане УПФУ Донецької області подало по вказаних справах касаційні скарги.

Проте Вищий адміністративний суд України відмовив у відкритті касаційного провадження, посилаючись на необґрунтованість скарг управління та відповідність діючому законодавству України висновків Слов’янського міськрайонного суду Донецької області та Донецького апеляційного адміністративного суду. Також було зазначено, що документи були надані громадянами до УПФУ в повному обсязі, а трудова книжка є основним документом, що підтверджує трудовий стаж. Водночас доводи управління про неможливість проведення перевірки уточнюючих довідок були відхилені як такі, що не спростовують висновків судів попередніх інстанцій.

Юристи БФ «Право на захист» закликають переселенців при відмовах УПФУ призначити належну пільгову пенсію відстоювати свої права у суді, оскільки за наявності належно оформленої трудової книжки з записами про періоди роботи, а також уточнюючих довідок підприємств про пільговий характер роботи, необхідно звертатися до суду  та врешті-решт отримувати належні суми пенсії.

Також нагадуємо: строк звернення до суду у таких справах складає 6 місяців від дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, тобто про відмову у призначенні пільгової пенсії.

Ознайомитися з вищезгаданими судовими рішеннями можна за посиланнями:

  1. Рішення Слов’янського міськрайонного суду Донецької області –

http://reyestr.court.gov.ua/Review/67628074

http://reyestr.court.gov.ua/Review/67410046

  1. Ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду –

http://reyestr.court.gov.ua/Review/68450479

http://reyestr.court.gov.ua/Review/68450461

  1. Ухвали Вищого адміністративного суду України –

http://reyestr.court.gov.ua/Review/69064538

http://reyestr.court.gov.ua/Review/69169844