Зробити пожертву
Укр / Eng
25.03.16

Останнім часом юристи правозахисних організацій відмічають зростаючу тенденцію органів ДФС проводити фактичні перевірки юридичних осіб, організованих переселенцями. Пояснення таких перевірок часто зводяться до наступного: “Якийсь громадянин (персональні дані якого не підлягають розголошенню) попросив у працівника підприємства його трудовий договір і з`ясував, що працівник належним чином не оформлений, про що і написав листа до органів ДФС”. При цьому, офіційними підставами для проведення перевірки зазначаються пп.80.2.2  та пп.80.2.7 п. 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України.

Так 16 березня 2016 року працівники Державної фіскальної служби прийшли до підприємства, організованого в Харкові внутрішньо переміщеними особами, з наміром провести фактичну перевірку. Це підприємство забезпечує роботою кілька десятків переселенців та надає ВПО безкоштовні послуги. Користуючись недосвідченістю директора підприємства та чинячи на неї психологічний тиск, працівники ДФС розпочали перевірку. Директор звернулась за захистом до юристів Харківського офісу Проекту «Адвокація, захист прав людини та юридична допомога внутрішньо переміщеним особам», який реалізується ВБФ «Право на захист» за підтримки Агентства ООН у справах біженців (UNHCR).

17 березня 2016 року юристами Проекту та залученим в якості представника підприємства адвокатом було проаналізовано юридичні та фактичні підстави для проведення фактичної податкової перевірки. У зв`язку з невідповідністю юридичних підстав (Наказу про проведення перевірки та Направлень на проведення такої перевірки) вимогам чинного Податкового кодексу України, адвокатом заявлено клопотання про приведення цих документів у відповідність до вимог чинного законодавства, а до того часу – зупинення перевірки як безпідставної.

21 березня співробітники ДФС знову намагались провести перевірку, але юристи Проекту знову втрутились та довели безпідставність та незаконність цієї перевірки.

Порада юристів Проекту: перед тим, як допустити працівників органів ДФС до проведення перевірки на підприємстві, уважно перевіряйте документи, які є юридичною підставою для такої перевірки (Наказ, Направлення та Посвідчення), повноваження особи, яка їх підписала (керівник територіального органу ДФС – начальник, або його заступник. Інших варіантів, зокрема – “в.о. начальника” тощо – чинним законодавством не передбачено). Відповідно до п.81.1 ст. 81 Податкового кодексу України пред’явлення … документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.