Зробити пожертву
Укр / Eng
11.02.20

Відверто маніпулятивні заяви Мінфіну щодо пенсій громадянам із тимчасово окупованих територій (ТОТ) призвели до того, що законопроєкт 2083-Д, який мав врегулювати це питання, не був прийнятий під час голосування у Верховній Раді. Та чи варто було чекати іншого, коли «експерти» з профільного міністерства говорили про те, що сума заборгованості із пенсій становить 115 млрд грн, а законопроєкт 2083-Д передбачає виплату всієї цієї суми в рік його прийняття. А це загроза банкрутства бюджету країни. Проте від реальності ці тези дуже далекі. 

По-перше, названа сума — чиясь цифрова фантазія, адже за даними Пенсійного фонду України (ПФУ) ця заборгованість становить приблизно 80 млрд грн. 

По-друге, законопроєкт не охоплює питання виплат пенсій маломобільним громадянам і особам із інвалідністю. Нагадаємо, пенсії пропонується виплачувати лише на території, підконтрольній уряду України, а не на ТОТ. А це означає, що мінімум третину зі вказаного боргу держави перед громадянами виплатити поки не вдасться. 

По-третє, названа ПФУ сума боргу — це акумульована сума невиплачених пенсій за шість років. А — і тут увага! — законопроєктом передбачена одноразова виплата боргу з пенсії лише за один рік — решта ж має виплачуватися поступово.Тобто, якщо бути точними, арифметика виходить така: 80–26=54* (де 80 — це загальна сума боргу (млрд грн), 26 — це частина, яку неможливо виплатити до деокупації).

Тобто сума, про яку йдеться — 54 млрд грн. Якщо розділити її на 6 років, протягом яких пенсії не виплачувалися, то обсяг річного боргу, який має виплатити разово держава, становить 9 млрд грн на рік. 

Згідно з даними ПФУ, заборгованість зі сплати ЄСВ сьогодні становить 17 млрд грн. Це фінансові надходження, що могли би покрити додаткове навантаження у зв’язку з прийняттям законопроєкту 2083-Д. Окрім цього, законопроєкт передбає нові фінансові надходження: це докупівля страхового стажу громадянами, які досягли пенсійного віку, однак не мають необхідного страхового стажу у зв’язку з окупацією. 

Але ми вкотре спостерігаємо за спробами Міністерства фінансів знайти шляхи економії на всьому — навіть на власних зобов’язаннях. До речі, усі ці шість років Мінфін у своїх звітах показував суми невиплачених пенсій мешканцям ТОТ як економію, а не як борг. 

Та найпоказовіше в цій історії, що самі представники ПФУ на робочих засіданнях закликають підтримати законопроєкт 2083-Д, щоби поступово зменшити борг, а головне — не допустити його збільшення.