Отримання пенсійних виплат, у тому числі і за період призупинення, гарантується Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Тим не менш, на практиці, подекуди переселенці стикаються із зовсім іншою реальністю.
Щонайперше, пенсіонерам, які стоять на обліку як ВПО, надзвичайно легко підпасти під призупинення виплат: невчасно або невдало пройти фізичну ідентифікацію в Ощадбанку, бути відсутнім під час домашнього візиту інспектора із УСЗН для перевірки фактичного місця проживання, помилково потрапити у списки Держприкордонслужби через начебто відсутність на підконтрольній території понад 60 днів тощо.
Ті пенсіонери, яким було скасовано довідки внутрішньо переміщених осіб, позбавляються виплат пенсії поки не стануть повторно на облік як ВПО та не пройдуть заново перевірку фактичного місця проживання, що доволі часто не відбувається у передбачений законодавством 15-денний строк. Сукупно всі ці дії можуть тривати до декількох місяців. Після цього пенсійні виплати ВПО поновлюються, проте не завжди з моменту призупинення.
Працівники БФ «Право на захист» регулярно стикаються з випадками, коли управління Пенсійного фонду України нараховують пенсію з дня повторного звернення пенсіонера-ВПО – за рішенням комісії після перевірки місця проживання. Зокрема, під час моніторингових візитів минулого тижня така практика була виявлена в управліннях ПФУ в м. Василівка Запорізької області, м. Павлограді Дніпропетровської області, Куп’янському, Лозівському та Первомайському районах Харківської області. Тобто за період з моменту припинення до моменту рішення комісії з поновлення виплат пенсія не виплачується, а це означає, що держава в особі працівників Пенсійного Фонду України залишає пенсіонерів на цей період без засобів до існування, по суті, обрікаючи їх на голод та неможливість забезпечити навіть базові потреби.
Лише деякі пенсіонери обізнані щодо неправомірності дій ПФУ та набираються сміливості відстоювати своє право на пенсію в суді, у тому числі за допомогою юридичної служби БФ «Право на захист». Варто зазначити, що судова практика по такій категорії справ є позитивною для ВПО у більшості випадків, як у першій, так і в другій інстанції. Тож є сенс боротися за своє законне право та звертатися по безкоштовну юридичну допомогу у БФ «Право на захист».
А тим часом, БФ «Право на захист» закликає Пенсійний фонд України та Мінсоцполітики забезпечити безперешкодний доступ пенсіонерів до пенсійних виплат, що вкрай необхідне для збереження гідності та прийнятних умов життя літніх людей та інших осіб-отримувачів пенсії.[boc_img_gallery columns=”2″ fixed_size=”yes” img_hover_effect=”2″ image_ids=”5777,5788″]