Зробити пожертву
Укр / Eng
28.03.18

Судова справа щодо порушення права на пенсію внутрішньо переміщеній особі буде розглянута Верховним Судом як зразкова

З 15 грудня 2017 року набула чинності нова редакція Кодексу адміністративного судочинства України. До процесуального законодавства було, зокрема, додано поняття зразкової адміністративної справи.

Зразкова справа — це справа, що розглядається Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення, яке в майбутньому мають використовувати суди під час розгляду таких самих — так званих типових — справ із метою уникнення появи протилежної судової практики з однакових питань.

За 2017 рік юристи БФ «Право на захист» подали до адміністративних судів майже 260 позовів про поновлення виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам (ВПО) — виплати були незаконно припинені територіальними органами Пенсійного фонду України (ПФУ) на підставі постанови Кабінету Міністрів України (КМУ) № 365 від 8 червня 2016 року. Орієнтовно 95 % рішень у розглянутих справах були ухвалені на користь ВПО. Здавалося б, у справах з однаковими обставинами й підставами позову всі рішення мали б бути однакові, адже законодавство щодо цього питання одне. Ухвалення зразкового рішення має остаточно універсалізувати судову практику та прискорити розгляд цих справ.

Суддя Донецького окружного адміністративного суду звернувся до Верховного Суду з поданням про розгляд справи як зразкової, мотивуючи подання тим, що станом на 7 лютого 2018 року у провадженні цього суду знаходиться 226 подібних справ. Справа, яка була передана до Верховного Суду, ініційована за позовом юристів БФ «Право на захист» з метою захисту прав позивача, якому припинили виплату пенсії 1 квітня 2017 року на підставі постанови КМУ № 365 від 8 червня 2016 року, а саме — через «верифікацію за списками СБУ». Номер справи — 805/402/18-а.

Справа буде розглянута 29 березня 2018 року в порядку спрощеного провадження без виклику сторін. Рішення Верховного Суду у
зразковій справі може бути оскаржене до Великої Палати Верховного Суду як до апеляційного суду і подальшому оскарженню за правилами національного судочинства підлягати не буде.

Після відкриття Верховним Судом провадження в зразковій справі суди можуть зупиняти провадження у подібних — типових — справах до постановлення відповідного рішення Верховним Судом та набрання ним законної сили.

Правові наслідки судового рішення, ухваленого у зразковій справі, передбачені частиною 3 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України, якою встановлено, що під час ухвалення рішення у таких самих (типових) справах суди мають враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені в рішенні за результатами розгляду зразкової справи. Крім того, такі справи в майбутньому будуть вважатися справами незначної складності, що означає їхній пришвидшений порядок розгляду, і не зможуть бути оскаржені до суду касаційної інстанції. Варто зазначити, що на сьогодні територіальні органи ПФУ майже завжди подають касаційні скарги на судові рішення у зазначених справах, однак через брак відповідного фінансування не сплачують судовий збір,
що призводить до повернення касаційних скарг.

Нагадаю, що 30 січня 2018 року у подібній справі № 428/6579/17, яку також вели юристи БФ «Право на захист», Верховний Суд ухвалив перше з моменту його створення рішення на користь позивача, якому припинили виплату пенсії на підставі постанови КМУ № 365, визнавши пріоритетність норм Закону України над постановами Кабінету Міністрів України. З того моменту аналогічні рішення були ухвалені Верховним Судом ще у майже 25 справах. Отже, сподіваємося, що зразкове рішення також буде на користь пенсіонера — внутрішньо переміщеної особи.

Оригінал публікації читайте у номері журналу “Український адвокат” № 3 (139) березень 2018 року.