Зробити пожертву
Укр / Eng
28.03.17

Особи з інвалідністю, які проживають у населених пунктах біля лінії розмежування, важко переживають наслідки конфлікту на сході. Непристосованість середовища, відсутність інфраструктури та елементарна байдужість влади часто робить їхнє життя нестерпним.

Так у м. Красногорівка Мар’їнського району Донецької області особи з інвалідністю фактично позбавлені можливості отримати чи подовжити статус інваліда, оскільки найближчій МСЕК знаходиться у м. Волноваха. Така відстань для багатьох із них стає непосильною, не кажучи вже про вартість проїзду – для людей, які ледве зводять кінці з кінцями з’їздити до Волновахи і назад – дуже дорого.

У ході моніторингового візиту до Красногорівки спеціалістам БФ «Право на захист» стало відомо про 70-річну жінку, яка опинилася в жахливому становищі. Через цукровий діабет Валентина Сергіївна* втратила зір і обидві ноги. Разом із сином жінка мешкає на останньому поверсі п’ятиповерхового будинку, дах якого був пошкоджений внаслідок обстрілу ще у 2015 році. Через це стеля та стіни невеликої квартири вкриті пліснявою, у приміщенні дуже вогко та холодно. Оскільки син не може влаштуватись на роботу, полишивши матір одну, родина живе лише на пенсію жінки та продуктову допомогу від гуманітарних організацій. Годі й казати, що дістатися Волновахи, щоб пройти МСЕК, жінка не може. Тож офіційного статусу інвалідності у Валентини Сергіївни немає і вона не може претендувати на пенсію по інвалідності. Син жінки звернувся до ВЦА із заявою про надання іншого житла, проте ВЦА не знайшла такої можливості та повідомила, що на ремонт покрівлі грошей в місцевому бюджеті немає.

Правозахисники також констатують, що ситуація з оформленням інвалідності переселенців, які лікувалися та стояли на обліку на непідконтрольній території, вирішується тільки повним обстеженням в лікарнях на підконтрольній території, що потребує значних матеріальних витрат, тому більшість таких ВПО змушені відмовлятися від отримання/підтвердження інвалідності та, відповідно, отримання виплат за інвалідністю і потрібного лікування, у тому числі санаторного.

Переселенці, які оформили чи підтвердили інвалідність та проживають за місцем реєстрації, все одно можуть зіткнутися із порушенням прав. Так у Бахмуті Донецької області ВПО, які мають інвалідність по слуху, скаржаться,  що під час перевірок працівники УСЗН фіксують факт відсутності, бо переселенці просто не чують дзвінків та стуку в двері, коли приходить перевірка. Особливо це стосується ВПО, що орендують житло, непристосоване до проживання глухих. Так, декілька родин наприкінці 2016 року були позбавлені виплат через те, що не почули, коли приходили перевіряючі. Кожен такий випадок доводиться вирішувати в індивідуальному порядку. Нажаль, системно співпрацювати для перевірки таких осіб УСЗН не бажає.

*ім’я змінене із міркувань безпеки