БФ «Право на захист» продовжує підвищувати обізнаність об’єднаних територіальних громад (ОТГ) щодо можливостей забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб. За підтримки Програми «U-LEAD з Європою» спеціалісти Фонду організовують консультаційні заходи в онлайн форматі, під час яких представники ОТГ дізнаються про особливості отримання грошової допомоги (субвенції) від держави на придбання житла для ВПО. 15 та 17 грудня отримати корисну інформацію змогли й громади Донецької та Луганської областей.
«Для БФ «Право на захист» пошук довготривалих житлових рішень для ВПО є у пріоритеті. Саме тому, починаючи з наступного року, ми розпочнемо впроваджувати в цьому напрямку ряд активностей в Донецькій та Луганській областях. Наразі ж ми хочемо звернути увагу громад на можливість отримання грошової допомоги з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку територій»,
– зазначила Мирослава Сущенко, керівниця офісів БФ «Право на захист» у Дніпрі та Запоріжжі.
Консультаційний захід для представників громад Донецької області
До консультаційного заходу, який відбувся 15 грудня, долучилися близько 30 представників об’єднаних територіальних громад Донецької області.
На заході було розглянуто порядок та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, що дозволить громадам створити фонд тимчасового житла для проживання ВПО. Про це учасникам заходу розповів Максим Алексєєнко-Лемовський, головний спеціаліст відділу з питань формування та реалізації житлової політики Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.
Про структуру, особливості розроблення та затвердження Місцевої цільової програми забезпечення житлом ВПО учасникам заходу детально розповіла Мирослава Сущенко, керівниця офісів БФ «Право на захист» у Дніпрі та Запоріжжі. Наша колега не оминула й питання порядку створення фонду тимчасового житла, надання такого житла в користування ВПО, а також придбання квартир на вторинному ринку.
Під кінець свого виступу Мирослава Сущенко закликала громади розглянути можливість участі в конкурсі на отримання державної субвенції для соціально-економічного розвитку територій.
«Створюючи житлові можливості, ви маєте змогу залучати до своїх громад нових мешканців. А якщо цими мешканцями будуть представники професій, які вам цікаві, то це і розширення професійних кадрів у громаді, і, відповідно, додаткові надходження з податків до місцевого бюджету»,
– наголосила Мирослава Сущенко.
Окрім ОТГ Донецької області в заході взяли участь й представники міжнародних організацій, аби розповісти про свою діяльність та про можливості отримання міжнародної технічної допомоги для соціально-економічного розвитку громад.
Так, Ірина Бистрицька, радниця з питань правового захисту офісу Агентства ООН у справах біженців у Маріуполі, розповіла про діяльність УВКБ ООН. Своєю чергою Олександр Радіонов, провідний експерт із фінансових питань Надзвичайної кредитної програми для відновлення України Програми розвитку ООН, детально розповів про досягнення проєктів у Донецькій області та про майбутні потенційні проєкти НКПВУ ПРОООН. Крім того, із проєктами та активностями Українського фонду соціальних інвестицій учасників ознайомила Галина Єль Хатрі, головна консультантка з розвитку громад Південно-Східного регіонального представництва Українського фонду соціальних інвестицій.
Онлайн-зустріч спроможних та дієвих територіальних громад Луганської області
17 грудня відбувся ще один консультаційний захід, але тепер уже для громад Луганської області. Загалом до участі долучилися близько 20 представників громад цієї області. Головною темою, як і раніше, було питання отримання субвенції для створення фонду тимчасового житла для проживання ВПО. Учасники змогли дізнатися про нюанси та найбільш поширені помилки, які потрібно враховувати під час підготовки документів для отримання субвенції.
Допомагали розбиратися в питанні житла для ВПО спікери заходу:
- Кристоф Бо, старший радник з питань захисту Східного офісу УВКБ ООН.
Розповів про напрямки діяльності Управління Верховного комісара ООН у справах біженців щодо допомоги внутрішньо переміщеним особам в Україні, а також про досягнення у 2020 році та пріоритети на 2021 рік.
- Максим Алексєєнко-Лемовський, головний спеціаліст відділу з питань формування та реалізації житлової політики Департаменту соціально-гуманітарної політики та внутрішньо переміщених осіб Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.
Детально розкрив питання механізму надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам.
- Олена Приходько, керівниця Харківського регіонального офісу БФ «Право на захист».
Обговорила з учасниками специфіку надання в тимчасове користування житлових приміщень з фондів житла для тимчасового проживання ВПО.
- Бабченко Олексій, керівник ВЦА м. Золоте та с. Катеринівка Попаснянського району Луганської області.
Поділився своїм досвідом отримання та реалізації субвенції.
Консультаційний захід було організовано Луганським регіональним офісом БФ «Право на захист» спільно з Луганським регіональним офісом Програми «U-LEAD з Європою».
«У Луганській області є лише 2 приклади ОТГ, які успішно отримали субвенцію. Це Старобільськ та Золоте. Сподіваємося, що їх досвід надихне й інші громади. Особливо приємно про Золоте. Місто, яке знаходиться біля лінії розмежування, – зруйноване, і дотепер ще має проблеми, зумовлені воєнними діями. Але була знайдена мотивація та ресурс для отримання субвенції, щоб забезпечити ВПО житлом. Приємно, що в громадах вже є розуміння: ВПО – не тягар, а потужний ресурс, який може бути залучений до розбудови громади»,
– зазначила Олена Грекова, керівниця Луганського регіонального офісу БФ «Право на захист».
Читайте також: