Співробітники БФ «Право на захист» зафіксували декілька скарг від ВПО на шахраїв, які приходять до них під виглядом соціальних працівників і представників гуманітарних організацій.
Так, до пенсіонерки, яка була змушена переїхати у Харківську область з Горлівки, прийшли два чоловіки, які представилися працівниками Червоного Хреста. За словами жінки, поки один з них «оформлював документи на вручення 50 гривень», другий в цей час викрав з дому усі цінні речі.
«У зв’язку з тим, що наразі як державні органи, так і недержавні організації (для вразливих категорій ВПО, які потребують допомоги), можуть перевіряти ВПО, приходячи до них додому, переселенці знаходяться у групі підвищеного ризику для шахраїв, – підкреслює Катерина Бабич, аналітик консолідованої інформації Харківського офісу БФ «Право на захист». – Переселенці звикли, що в будь-який момент будь-хто може прийти до них в оселю, і вони повинні його впустити».
За словами Катерини, під час спостреження співробітниками БФ «Право на захист» за перевірками УПСЗН жодна ВПО не запитала у відвідувачів посвідчення або документів, що підтверджують їхні повноваження.
«Шахраї найчастіше у своїй діяльності орієнтуються на людей похилого віку, оскільки останні довірливіші та водночас ще і більш беззахисні, – коментує Любов Бутенко, керівник Харківського офісу БФ «Право на захист». – Ми закликаємо переселенців бути більш уважними і вимагати від осіб, які представилися співробітниками соціальних служб чи гуманітарних організацій, їхнє посвідчення. Ознайомлюватися з їхнім змістом, попросивши співробітника зачекати за зачиненими дверима. А у випадку виникнення питань, зв’язатися з органом/організацією, співробітником якого/якої представилася особа».