Від мін і вибухонебезпечних предметів на Донбасі від початку конфлікту постраждали 1 826 людей. Такі дані надає HALO Trust, британська благодійна організація, що займається знешкодженням мін та боєприпасів. Майже щодня на контрольованій Урядом України території Донецької та Луганської областей проводяться роботи з очищення території від небезпечних залишків війни. Так, 11 лютого лише за один день за офіційними даними Головних управлінь ДСНС у Донецькій та Луганській областях було виявлено та знищено понад 70 артилерійських снарядів, мінометних мін, тощо.
Та не зважаючи на те, що Донбас стає однією з найбільш замінованих територій у світі, на цій території досі живуть і працюють місцеві мешканці, граються та відвідують школи та дитячі садочки діти.
Під час регулярних моніторингових візитів співробітники БФ «Право на захист» часто зустрічають людей, що постраждали через вибухонебезпечні предмети.
Серед них є чоловік, що пішов з друзями у лісосмугу збирати хмиз, але внаслідок розриву міни втратив друга, а сам отримав численні поранення.
Жінка, яка дорогою до КПВВ «Майорське» зійшла у лісосмугу та випадково наступила на міну.
Діти, які серйозно травмувалися, зацікавившись незнайомим предметом.
Щодня подібні наслідки військового конфлікту загрожують життю сотень тисяч мешканців населених пунктів, що розташовані поблизу лінії зіткнення.
Саме тому, з огляду на постійний ризик для цивільного населення, діяльність груп гуманітарного розмінування на Донбасі є винятково необхідною. Але на сьогодні їхні можливості обмежені відсутністю в Україні законодавства з гуманітарного розмінування, а на непідконтрольну територію навіть нейтральні організації, на жаль, взагалі не мають доступу.
Для відновлення повноцінного життя та безпеки населення БФ «Право на захист» закликає сторони конфлікту забезпечити повноцінну діяльність груп з гуманітарного розмінування, а Уряд України – розробити та ухвалити закон про протимінну діяльність.
Також ми вважаємо надзвичайно важливим питання підвищення обізнаності про мінну небезпеку тож закликаємо вивчати інформаційні матеріали державних служб й гуманітарних організацій та поширювати їх. Зокрема, корисну інформацію про мінну небезпеку, у тому числі пізнавальні відеоматеріали для дітей, можна знайти на освітньому сайті http://www.stopmina.com/uk створеному Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) разом з Данською радою у справах біженців та Данською групою з розмінування.
БФ «Право на захист» закликає: ставтеся серйозно до своєї безпеки та безпеки своїх близьких!