Зробити пожертву
Укр / Eng
28.08.19

21 серпня 2019 року Кабінет Міністрів України затвердив постанову № 788 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України». Її розробив Пенсійний фонд України для удосконалення порядку призначення, відновлення та здійснення пенсійних виплат внутрішньо переміщеним особам (ВПО).

Основним досягненням цього документу мало стати виключення пенсій із дискримінаційної постанови № 365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» (далі — постанова 365). Згідно з нею, при призначенні соціальних виплат — у тому числі пенсій — ВПО потрібно було звернутися до управління праці та соціального захисту, пройти перевірку, яку представники цього органу, по факту, не мають права проводити, але попри все ще здійснюють у деяких регіонах. Водночас вони посилаються на те, що для призначення соцвиплат необхідний акт обстеження матеріально-побутових умов, на підставі якого комісія видає рішення про призначення чи відновлення виплат.

Тож завдяки постанові № 788 відтепер питання виплати пенсій для ВПО регулюватиметься виключно постановою № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» (далі — постанова 637). І варто зауважити ще одне важливе нововведення: з’являється категорія осіб які відмовилися від довідки внутрішньо переміщеної особи, тобто «екс-ВПО».

«Ура», — сказали б ми. Нарешті немає перевірок, припинень виплат, якщо  інспектор не знайшов вас вдома, нарешті немає спеціального порядку виплат заборгованості, який був передбачений 365 постановою. Нарешті переселенці, які інтегрувалиcя на новому місці, можуть отримувати пенсії за загальним порядком без дискримінації. Але не скажемо, бо це виявилася лише стара цукерка в новій упаковці.

По-перше, у 637 постанові знову вводиться норма припинення виплати пенсій на підставі даних, отриманих від Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Національної поліції, ДМС та Мінфіну, які дають «обґрунтовані підстави вважати, що особа повернулася до покинутого місця постійного проживання». До речі, ця норма раніше були передбачена 365 постановою, та скасована за рішенням суду (https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v2123805-17#n15).

Нагадаємо про списки СБУ, за якими у 2017 році було припинено виплати пенсій понад 200 тисячам пенсіонерів ВПО, та про списки Мінфіну, за якими у 2018 році неодноразово зупиняли виплати пенсій — й іноді одним і тим самим особам.

Також ПФУ має право звертатися до вище вказаних органів для підтвердження чи спростування інформації про повернення особи до покинутого місця постійного проживання. А це означає, що Пенсійний фонд зможе знову направляти до Держприкрдонслужби запити для отримання відомостей з інформаційної бази «Аркан», яка, як відомо, є головним джерелом отримання інформації про перетин лінії розмежування для ПФУ. Але ми вкотре наголошуємо, що це не може бути підставою для припинення виплати пенсій

По-друге,  у цій постанові знову з’являється примарний «окремий порядок», який був передбачений 335 постановою, але його норми мали скасувати рішенням суду за справою яку представляє організація Донбас СОС (http://reyestr.court.gov.ua/Review/82347154). Та попри це він продовжує діяти — і через нього пенсіонери вже майже півтора року не можуть отримати заборгованості по пенсіям.

Тепер норма про цей порядок «знаходиться» в 637 постанові, та звучить дуже знайомо: «Суми пенсій, які не виплачено за період до місяця їх відновлення, обліковуються в органі, що здійснює пенсійні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України».

І як тут не додати, що, крім усього, цей «окремий порядок» раніше мав бути розроблений Пенсійним фондом та затверджений Міністерством соціальної політики — тоді цього не сталося. А тепер ця процедура, судячи з усього, має затягнутися ще на довше.

По-третє (та найголовніше!), ця постанова передбачає подвійну ідентифікацію. Окрім проходження ідентифікації в Ощадбанку для призначення, відновлення чи продовження виплат пенсій особи мають пройти ідентифікацію в Пенсійному фонді (дякуємо, що ПФУ дослухався хоч до якихось рекомендацій — і прибрав елемент фотофіксації). Та однаково ідентифікація має проходити згідно з порядком, який має розробити Пенсійний фонд і погодити з Мінсоцполітики. Маючи сумний досвід розроблення окремого порядку по 335 постанові, ми хвилюємося щодо подальшої долі питання отримання пенсіонерами своїх пенсій, оскільки зупинення їхніх виплат завжди відбувається швидко, а от відновлення і, головне, отримання — це завжди дуже довга й сумна історія.

Варто зазначити, що ще в лютому 2019 року громадські організації направили до ПФУ та Мінсоцполітики лист із зауваженнями до проекту постанови 778  та проханням скликати засідання Робочої групи з питань формування державної політики щодо забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб та інших вразливих груп населення, постраждалих від збройного конфлікту, яка діє при Міністерстві соціальної політики. Однак, як бачимо, Пенсійний фонд не врахував наші зауваження. Залишилося глухим до наших прохань і Міністерство. Шкода.

Із текстом постанови № 788 можна ознайомитися за посиланням