Рік тому, 27 березня 2017 року, у Верховній Раді було зареєстровано законопроект № 6240 «Про забезпечення доступу до виборчих прав внутрішньо переміщених осіб та інших мобільних всередині країни громадян», який би мав забезпечити реалізацію права внутрішньо переміщених осіб та трудових мігрантів на участь у місцевих виборах. Проте, незважаючи на актуальність цього питання, законопроект № 6240 досі не винесений на розгляд парламенту.
Як результат, ВПО вже четвертий рік не можуть скористатися одним із базових конституційних прав громадянина. Майже 4% українських виборців залишаються без права голосу на місцевих виборах та в одномандатних округах на виборах до Верховної Ради.
Аби привернути увагу до необхідності запровадження законодавчих змін, 28 березня 2018 року у м. Маріуполь була проведена публічна дискусія «Невидимі виборці».
Під час заходу представники місцевих громадських організацій, народні депутати та журналісти, обговорили актуальне питання участі ВПО та трудових мігрантів у місцевих виборах.
Так, Дар’я Заярна, керівник Маріупольського офісу БФ «Право на захист», розповіла про юридичні тонкощі участі ВПО в місцевих виборах та поділилася з присутніми особливостями судового захисту.
У жвавій дискусії учасники розглянули основні аспекти законопроекту № 6240 «Про забезпечення доступу до виборчих прав внутрішньо переміщених осіб та інших мобільних всередині країни громадян», представлені Тетяною Дурнєвою, виконавчим директором ГО «Громадський холдинг «ГРУПА ВПЛИВУ», співавтором законопроекту №6240.
Спікери підкреслили, що на сьогодні прийняття законопроекту № 6240 – це важливий крок для забезпечення рівними правами та можливостями всіх громадян України без виключень. Його прийняття дозволить громадянам України голосувати за їхнім фактичним, а не за зареєстрованим місцем проживання внаслідок спрощення процедури реєстрації виборців та усунення прив’язки виборчої адреси виборця до реєстрації його місця проживання. Для того, аби змінити виборчу адресу, виборцю необхідно буде лише звернутися до органу ведення Реєстру виборців зі зверненням не пізніше, ніж на п’ятий день після початку виборчого процесу, та додати до заяви один із шести документів, який може підтвердити нову адресу, як-то: договір оренди житла, довідка про взяття на облік ВПО, документ, який засвідчує догляд за особою або підприємницьку діяльність на цій територіальній громаді, підтверджує право власності на житло чи засвідчує шлюб або родинні відносини.
«Звернення до суду – це один із можливих варіантів захисту права переселенців на участь у місцевих виборах, – зазначила Дар’я Заярна. – Однак, само по собі воно залишається краплею в морі. Країна потребує системних законодавчих змін для вирішення питання про забезпечення виборчими правами внутрішньо переміщених осіб та інших мобільних всередині країни громадян».
За результатами дискусії учасниками було підготовлено звернення до голови Верховної Ради України з вимогою терміново винести на розгляд парламенту законопроект № 6240.[boc_img_gallery columns=”4″ fixed_size=”yes” img_hover_effect=”2″ image_ids=”6044,6061,6062,6063,6064″]